Dam radę? Oczywiście!

 Podsumowanie projektu realizowanego w ramach programu Lokalne Inicjatywy Społeczne firmy Żywiec Zdrój S.A – edycja 2020.

Ten rok nie należy do spokojnych. Wiele nieciekawych rzeczy dzieje się w szkołach w związku z Covid-19. Jakoś tak zupełnie niechcący dopasowaliśmy tytuł projektu realizowanego w ramach programu Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój S.A. do sytuacji. Nosi on tytuł „Dam radę” i jak się okazuje daliśmy radę. Nadszedł czas podsumowania projektu i podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jego realizacji.

Najprościej mówiąc głównym celem projektu było podniesienie bezpieczeństwa, głównie w zakresie ruchu drogowego i poruszania się w nim dzieci i młodzieży.

Najważniejszym działaniem jakie podjęliśmy w ramach projektu było powstanie na terenie naszej szkoły Miasteczka Ruchu Drogowego, ogólnodostępnego miejsca, gdzie dzieci i młodzież, mogą w bezpiecznych dla siebie warunkach podnosić wiedzę i kształtować umiejętności poruszania się po drogach. To jedyny taki obiekt na terenie powiatu żywieckiego, gdzie dzieci i młodzież mogą uczyć się i zdawać egzamin na kartę rowerową, czy uczestniczyć w konkursach o ruchu drogowym. Wierzymy, że kiedy minie pandemia, miasteczko znowu będzie pełne dzieci, tak jak to miało miejsce na początku roku szkolnego.

Jednak zanim powstało Miasteczko Ruchu Drogowego w ramach projektu odbyło się wiele ciekawych inicjatyw.

Zorganizowaliśmy trzy konkursy dla dzieci i młodzieży, na które spłynęły 63 prace plastyczne  i 12 filmików o pierwszej pomocy. Najlepsze prace w swojej kategorii wiekowej zostały nagrodzone.

Zorganizowaliśmy  Rodzinną Grę Rowerową, w której wzięło udział 21 patroli rodzinnych oraz około 30 ochotników organizatorów w sumie blisko 100 osób. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe bransoletki, a każdy patron plecak, prowiant i nagrodę rzeczową.

Powstały trzy murale na filarach mostu, w tym dwa o bezpieczeństwie na drodze i w górach, informujące o podstawowych zasadach oraz jeden dodatkowy będący podziękowaniem dla osób walczących z Covid-19. (jako odzew na nasza akcję, powstał też mural na moście w Ciścu, wykonany przez Stowarzyszenie „Mały Cisiec, Wielka Sprawa”)

Projekt trwał od marca do listopada i był możliwy dzięki instytucjom i osobom, które wspierały nas na etapie tworzenia i realizacji.

Podziękowania kierujemy w pierwszej kolejności do członków Rady Rodziców, a w szczególności do Joli Adamczyk i Sabiny Tomiczek, które już na etapie pomysłu wyraziły swoje wsparcie.

Dziękujemy firmie Żywiec Zdrój za program Lokalne Inicjatywy Społeczne, który umożliwia szkołom, stowarzyszeniom i organizacjom realizowanie działań na rzecz lokalnych społeczności. Dzięki programowi realizowaliśmy w szkole dwa projekty „Wielopokoleniowy dom, a teraz „Dam radę”. Oba cieszyły się dużym zaangażowaniem dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Dziękujemy również firmom i instytucjom, które wspierały realizację projektu: Beskidzkiemu Stowarzyszeniu Sportowemu „Rysianka” i panu Piotrowi Mazurkiewiczowi, Ośrodkowi Promocji Gminy Węgierska Górka, Instruktorom Hufca ZHP Węgierska Górka oraz z Klubu Ratowniczego „Wdech”,  druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej Węgierska Górka, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce, Firmie PixelArt i panu Danielowi Wochnikowi, właścicielowi Sklepu Rowerowego Biker, panu Marcinowi Dziedzicowi, właścicielowi Firmy Inigo panu Aleksandrowi Ozimińskiemu, właścicielowi Hotelu Zacisze, uczniom klasy siódmej i ósmej B.

Ula Figura

images/dam-rade-2020/800_1.jpgimages/dam-rade-2020/800_2.jpgimages/dam-rade-2020/800_3.jpgimages/dam-rade-2020/800_4.jpgimages/dam-rade-2020/800_5.jpgimages/dam-rade-2020/800_6.jpgimages/dam-rade-2020/800_7.jpgimages/dam-rade-2020/800_8.jpg