Debata Oksfordzka „Tylko kobiety mogą zmienić świat na lepsze”

Mieszkańcy naszej niewielkiej miejscowości mieli okazję wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu. Za sprawą Rady Upowszechniania i Promocji Nauki działającej przy Polskiej Akademii Nauk w Szkole Podstawowej w Węgierskiej Górce odbyła się prawdziwa Debata Oksfordzka. Już kilka tygodni wcześniej w klasach starszych odbyły się lekcje na temat debaty. Wprawne oczy nauczycieli wyłapały uczniów o retorskich umiejętnościach. Potem ci młodzi, zdolni ludzie spędzali w szkole długie popołudnia, a nawet wieczory opracowując argumenty za i przeciw tezie, która brzmiała „Tylko kobiety mogą zmienić świat na lepsze”. Aż wreszcie 10 grudnia 2018 roku społeczność lokalna spotkała się na auli, by wysłuchać mówców i wziąć udział w dyskusji.

Impreza odbywała się pod szyldem cyklicznego wydarzenia zwanego Herbaciarnia Literacka i rozpoczęła się etiudą teatralną nawiązującą do roli kobiet i mężczyzn we współczesnym świecie. Potem zasady prowadzenia debaty oksfordzkiej przedstawił absolwent naszej szkoły i znawca tematu Karol Mocek. Karol został również poproszony o pełnienie roli marszałka. Po krótkim wstępie rozpoczęła się debata. Młodzież z zaangażowaniem prezentowała swoje argumenty, a publiczność reagowała żywiołowo.

Głos podsumowania padł z ust dr Roberta W. Mysłajka, który był opiekunem naszej debaty z ramienia RUPN. Doktor Mysłajek w naukowy, a jednocześnie żartobliwy sposób przekonywał, że najlepsze efekty w zmienianiu świata na lepsze opierają się na współpracy. Zaprezentował przykłady duetów damsko – męskich, które miały duży i pozytywny wpływ na dzieje ludzkości. Wykład doktora Mysłajka był też okazją do zastanowienia się nad głosowaniem na najlepszego mówcę i stronę debaty. Jak się okazało z druzgocącą przewagą wygrała strona propozycji, a mówcą debaty została Iga Kurowska.

W czasie trwania spotkania odbywały się jednocześnie zajęcia dla dzieci młodszych na temat praw i obowiązków.

Uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni, szczególnie, że mogli uczestniczyć w takiej  debacie po raz pierwszy w życiu.

Ula Figura