SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU...

... OD WRZEŚNIA 2019 ROKU DO 10 STYCZNIA 2020 ROKU - opiekun mgr Bożena Majdak

Na terenie naszej szkoły działa SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU,  którego celem jest propagowanie wśród uczniów idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym poprzez przeprowadzanie  różnych akcji.

22 września 2019 roku- Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu Kacper Kowalczyk z klasy 7b,  Kuba Hazuka z kl.5a, Kamila Pigoń i Maja Goliszewska z kl.8b wraz z opiekunem brali udział w powiatowej imprezie -  I Bieg po COOLturę , której głównym celem było promowanie zdrowego stylu życia oraz ratowanie zabytków miasta Żywca. Bieg odbył się na terenie parku miejskiego w Żywcu. Zadaniem wolontariuszy było od godz. 7:30 do godz. 13:30 zabezpieczenie trasy, wskazywanie trasy uczestnikom, informowanie o przebiegu imprezy, sprzątanie po zakończeniu wydarzenia, a także inna  pomoc w obsłudze biegu.

Kolejna akcja -  „OKULARY DLA AFRYKI”.
We wrześniu zbieraliśmy używane okulary korekcyjne i słoneczne dla dzieci i dorosłych. Zgromadziliśmy 197 okularów w tym 125 słonecznych i 72 korekcyjnych, (do każdego dołączony opis okulara oka prawego i lewego) które przekazaliśmy organizatorom akcji OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii w Bielsku Białej.

Dzięki  zaangażowaniu w akcję „Okulary dla Afryki” mogliśmy zmienić los Afrykańczyków dla których okulary korekcyjne są dobrem nieosiągalnym, a dzieci  z wadami wzroku są skazane na złe widzenie.

AKCJA CHARYTATYWNA –pt.” WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA KRESACH 2019”

W dniach od 28 października do 6 listopada trwała akcja POMAGAMY POLSKIM RODZINOM MIESZKAJĄCYMI NA KRESACH (Wilno, Grodno, Lwów).  W wyniku akcji zebraliśmy artykuły spożywcze, słodycze, czekolady, przybory szkolne, gry edukacyjne i rodzinne, książki, puzzle, misie i przytulanki (czyściutkie i pachnące) oraz środki czystości. Wszystkie dary zapakowane w 26 pudłach kartonowych, zaklejonych i opisanych, przekazano w dniu 7 listopada 2019 r. do Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku Białej, która jest współorganizatorem akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Patriotyczne ,,Kresy’’ w Częstochowie.

PLUSZAKI RATUJA DZIECIAKI - pod takim hasłem Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało akcję charytatywną ratującą dzieci w Afryce.  W dniach 11-22 października 2019 zbieraliśmy  PLUSZAKI,  zabawki, zorganizowaliśmy loteryjkę fantową na zabawie andrzejkowej, a środki przeznaczyliśmy na pomoc dzieciom w AFRYCE. Przekazując  pluszowe misie i inne maskotki, pomogliśmy potrzebującym.

AKCJA SZLACHETNA PACZKA - przystąpiliśmy i wywiązaliśmy się na piątkę z plusem.

Do akcji włączona została cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami i rodzicami. Szczęście, które razem zgromadziliśmy, przekazaliśmy w sobotę 7 grudnia w  pięknie opakowanych 23 paczkach. W środku każdej z nich  znajdowały się zapakowane wszystkie wymienione potrzeby i marzenia naszej wybranej rodziny jak: czajnik elektryczny, opiekacz , toster pościel, ręczniki, ścierki, 2 zegarki, buty zimowe, kurtka damska, bluzy , artykuły spożywcze, słodycze, biurko, amerykanka dodatkowo krzesło obrotowe do biurka.  Wcześniej, 4 grudnia dojechał do rodziny transport węgla zakupionego przez nauczycieli z naszej szkoły. Członkowie koła samodzielnie wypracowali zakup amerykanki i krzesła obrotowego. W piątki po lekcjach wycinali ozdoby z filcu, choinki, jelonki, reniferki, sowy itp. także piekąc ciasta, które na przerwach sprzedawali a środki ze sprzedaż pokryły zakup tego sprzętu.

WIESZAK CIEPŁA - to kolejna akcja członków naszego koła

Od  2 grudnia przed głównym wejściem szkoły postawiony został Wieszak. Idea jest tak prosta, że prościej się nie da! Na  wieszaku wolontariusze powiesili ciepłe ubrania chcąc podzielić się ciepłem,  by potrzebujący bez skrępowania brali czego Im trzeba. To działa. To działo  się samo...

Każdy mógł zabrać to, czego potrzebował. Jeśli chciał, mógł pomóc innym zostawiając coś na wieszaku.

GÓRA GROSZA -
8 stycznia została zakończona ogólnopolska akcji „Góra Grosza" w  naszej szkole.
Celem akcji było zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie uczniom, że nawet najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety w tak dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Zebraliśmy2532 monety co daje 156złotych 87 groszy, które przekazaliśmy Fundacji.

Od września br. – organizowane były piątkowe spotkania z wolontariuszami w sali nr 3 - szyliśmy różne „filcaki” i inne akcesoria. Były one i będą jeszcze wystawione na sprzedaż, z której dochód przeznaczony zostanie dla potrzebujących.

Dla WOLONTARIUSZY za poświęcony czas, za ciężką  pracę zorganizowana  została  28 października br. wycieczka -  HALLOWEN w Energylandii.

Bożena Majdak