Pokój zagadek w piętnastce.

W klasie VIIa odbyła się niecodzienna lekcja języka polskiego. Uczniowie pełni zaangażowania krok po kroku rozwiązywali tajemnicę zaginięcia Skawińskiego, bohatera noweli „Latarnik” Henryka Sienkiewicza.

Gra rozpoczęła się już w drzwiach sali, tam kolorowe kartoniki podzieliły ich na cztery grupy. Przy stanowiskach przydzielonych poszczególnym grupom uczniowie mieli za zadanie określić tożsamość Skawińskiego, wyjawić jego najskrytsze sekrety, odkryć demony przeszłości, by ostatecznie, poznawszy koleje losu bohatera literackiego, odnaleźć klucz do wyjścia z sali.

W trakcie pracy odnajdywali ukryte przez nauczyciela w sali (na tablicy, przy oknach, między książkami, w półkach) zagadki, rebusy, krzyżówki. Mieli za zadanie uszeregować je w odpowiedniej kolejności oraz zredagować CV bohatera.

Dzięki tym zadaniom wszyscy wykorzystali informacje zaczerpnięte z lektury, odkryli symbolikę latarni, powtórzyli zasady redagowania CV, korzystali z różnorodnych instrukcji, praktycznie wykorzystywali umiejętność odczytywania informacji z mapek, świetnie łączyli fakty.

Zabawa była przednia, emocje sięgały zenitu na tyle, że nikt nie słyszał dzwonka na przerwę, zatem i na nią nie wyszedł. Oby więcej takiej nauki!

Anita Skrzypek