Jak świętowaliśmy 100 – lecie odzyskania niepodległości?

W tym dniu cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości przygotowanej przez uczniów kl. V a pod kierunkiem pani A. Kąkol. Włączyliśmy się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. Właśnie w tym dniu w piątek, 9 listopada 2018 roku o godzinie 11.11 w ramach świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie zaśpiewaliśmy 4 – zwrotkowy hymn państwowy.

Do tego święta przygotowywaliśmy się już dużo, dużo wcześniej realizując działania ogólnopolskiego projektu „Szkoła młodych patriotów”. Na zajęciach z wychowawcą przeprowadzono w klasach debaty pt. „Co dla mnie oznacza bycie patriotą?”, w wyniku czego powstały Klasowe Kodeksy Postaw Patriotycznych. Z nich został stworzony wspólny szkolny Kodeks Postaw Patriotycznych. Wśród uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców Węgierskiej Górki został przeprowadzony sondaż na temat roli patriotyzmu lokalnego. Klasy I – IV wykonały plakaty pt. „Setna rocznica odzyskania niepodległości”, z których została wykonana wystawka w holu szkoły.

Zorganizowano i przeprowadzono liczne konkursy. Wyróżnieni uczniowie zostali nagrodzeni podczas uroczystości. A były to:

• Konkurs wiedzy „Historia Polski a patriotyzm” podczas rajdu „Szlakiem fortów” w trakcie Święta Szkoły (III miejsce – kl. 8 a i 8 b, II miejsce – kl. 7 b, I miejsce – kl. 3 a G);

• Konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej (p. S. Porwisz, p. A. Smolicka), wyróżnienia: Wiktor Kurowski – 5a, Samuel Baszuk -4a, Wiktoria Tirak – 6b, III miejsce – Jakub Hazuka – 4a, II miejsce – Wiktoria Jurasz – 5a, I miejsce –Brunon Jurasz – 4a, Oliwia Duraj – 5a, Iga Kurowska -3a G

• Motyw „małe ojczyzny w literaturze” – konkurs „Kartka pocztowa dla ojczyzny” (p. A. Skrzypek), wyróżnienia: Mateusz Krutak – 4a, Samuel Kaczmarek – 4b, Zofia Gluza – 5b, Daniel Gawlas – 5b, Maria Talik – 6a, Oliwia Kupczak – 7a, Paulina Bieś -7B, Martyna Nowak – 7a, Aleksandra Dziedzic – 8b, Wiktoria Rozmus – 8b, III miejsce: Anna Jabłońska -5a, Mateusz Dudek – 7b, II miejsce: Oliwia Duraj – 5a, Bartosz Purol – 7b, I miejsce: Zyta Żółty – 4b, Aleksandra Kalinowska -8b;

• Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej (p. M. Sobel, p. K. Mazurek), laureaci będą reprezentować naszą szkołę podczas XIX Przeglądu Parafialnego, kl.1- 3: Julia Talik – 2a, zespół klasy 2b, klasy 4 - : Zofia Piętka – 4a, Maja Jeleń – 4a, klasy 7 – 8 i Gimnazjum – Iga Kurowska – 3aG

Po akademii uczniowie klas IV – VIII i Gimnazjum, nauczyciele, Rada Rodziców, dyrekcja, Wójt naszej Gminy, Wicewójt, przedstawiciele organu władzy samorządowej wzięli udział w Marszu dla Niepodległej. W odświętnych i harcerskich strojach z biało – czerwonymi flagami wyruszyliśmy spod budynku naszej szkoły, przez rondo, ulicą Obrońców Węgierskiej Górki do schronu bojowego Wędrowiec. Tam uczniowie wciągnęli flagę na maszt, odczytali życzenia dla Polski. Złożyliśmy wiązanki kwiatów, zapaliliśmy znicze, odmówiliśmy modlitwę za Ojczyznę. W poczuciu tożsamości narodowej zostaliśmy w ten sposób przygotowani do prawdziwie patriotycznego świętowania w roku Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jolanta Figat