Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach

Szkoła Podstawowa w Węgierskiej Górce przyłączyła się do AKCJI CHARYTATYWNEJ dla Polaków mieszkających na Kresach (Wilno, Grodno, Lwów).

W dniach 30, 31 października i 5 listopada w szkole zbieraliśmy dary.

Akcja oparta była na idei charytatywnej i patriotycznej, polegała na zbiórce artykułów żywnościowych, słodyczy i artykułów szkolnych. Artykułami żywnościowymi obdarowani będą Polacy mieszkający w gminie Jaszuny i Mickuny oraz parafianie w Nowej Wilejce na Wileńszczyźnie.

Święty Mikołaj słodycze, maskotki i artykuły szkolne przekaże polskim dzieciom:

• na LITWIE (Wilnie): polskie szkoły w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach i Pakienie
  • na BIAŁORUSI (Grodno): polskie szkoły w Lidzie, Wołkowyjsku, Oszmianie, Ostrowcu i w Grodnie
  • na UKRAINIE (Lwowie): polska szkoła w Stanisławowie i dzieci uczące się języka polskiego przy Katedrze Lwowskiej

Wszystkie dary zapakowane w 27 pudłach kartonowych zaklejonych i opisanych przekazano w dniu 6 listopada 2018 r. do Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku Białej, która jest współorganizatorem akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu mgr Bożena Majdak

images/ukraina-2018/800_1.jpgimages/ukraina-2018/800_2.jpgimages/ukraina-2018/800_3.jpgimages/ukraina-2018/800_4.jpgimages/ukraina-2018/800_5.jpgimages/ukraina-2018/800_6.jpg

KOLEJNA AKCJA KOŁA WOLONTARIATU...

... PRZEPROWADZONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ - RATUJEMY ŻYCIE I ZDROWIE DZIECI W AFRYCE

WOLONTARIAT na dobre zagościł w naszej szkole. Pomagamy potrzebującym, uwrażliwiamy uczniów na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka.
W grudniu 2018 roku zorganizowaliśmy KIERMASZ ŚWIĄTECZNY, z którego cały dochód przeznaczony był na ratowanie życia i zdrowia dzieci w Afryce.

Do przedsięwzięcia przygotowywaliśmy się już od miesiąca, po lekcjach wykonywaliśmy ozdoby świąteczne z różnych materiałów jak szyszki, siano, suszone owoce, masa solna, filc itp. Powstawały przepiękne ozdoby, które sprzedawaliśmy na kiermaszu. Było także ciasto, które starsi uczniowie sami  upiekli, aby pomóc potrzebującym dzieciom z Afryki.

Akcja cieszyła się dużym powodzeniem a rezultatem było przekazanie 818 zł do UNICEF Polska-Ratowanie Życia Dzieci kod akcji:1009

Za tę kwotę zakupiliśmy:

• 58 opakowań pasty terapeutycznej dla dwójki niedożywionych dzieci – terapia miesięczna
  • 12 000 tabletek uzdatniających wodę. Każda to czyste 5 litrów wody
  • dwa pilnej potrzeby zestawy sanitarne (mydło, wiadro, tabletki oczyszczające wodę, odzież, latarki)

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM WSPIERAJĄCYM AKCJĘ, a w  szczególności mamie Kingi Kupczak z VI b za własnoręcznie uszyte i przekazane ozdoby na akcję

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu mgr B. Majdak

images/afryka-2018/800_1.jpgimages/afryka-2018/800_2.jpgimages/afryka-2018/800_3.jpgimages/afryka-2018/800_4.jpgimages/afryka-2018/800_5.jpg

KOLEJNA AKCJA SZKOLNEGO WOLONTARIATU

Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło w szkole kolejną już akcję ”OKULARY DLA AFRYKI”. We wrześniu zbieraliśmy używane okulary korekcyjne i słoneczne dla dzieci i dorosłych. Zebraliśmy 197 okularów, w tym 125 słonecznych i 72 korekcyjnych, (do każdego dołączony opis okulara oka prawego i lewego) które przekazaliśmy organizatorom akcji OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii w Bielsku Białej.

Dzięki  zaangażowaniu w akcję „Okulary dla Afryki” mogliśmy zmienić los Afrykańczyków dla których okulary korekcyjne są dobrem nieosiągalnym, a dzieci  z wadami wzroku są skazane na złe widzenie. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc tym, którzy ich potrzebują.

Opiekun SKW mgr B. Majdak

images/okulary-2019/800_1.jpgimages/okulary-2019/800_2.jpgimages/okulary-2019/800_3.jpgimages/okulary-2019/800_4.jpgimages/okulary-2019/800_5.jpg

WOLONTARIAT - Bieg po COOLture

W niedzielę 22 września 2019 r, na terenie parku miejskiego w Żywcu odbył się I Bieg po COOLturę , którego głównym celem było promowanie zdrowego stylu życia oraz ratowanie zabytków miasta Żywca.

Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu Kacper Kowalczyk z klasy 7b,  Kuba Hazuka z kl.5a, Kamila Pigoń i Maja Goliszewska z kl.8b wraz z opiekunem p. B . Majdak pomagali organizatorom w przeprowadzeniu imprezy sportowej jako wolontariusze od godziny 7:30 do 14:30. Zadaniem naszym było: zabezpieczenie trasy, wskazywanie trasy uczestnikom, informowanie o przebiegu imprezy, sprzątanie po zakończeniu wydarzenia, a także inna  pomoc w obsłudze biegu.
Na trasie mogliśmy spotkać postacie związane - historycznie lub legendarnie - z rejonem Żywiecczyzny: mieszczan żywieckich, górali, znakarza szlaków górskich, rycerzy, a nawet mieliśmy możliwość stanięcia oko w oko z rozbójnikiem, który czyhał na trasie biegu.

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.

B. Majdak

AKCJA CHARYTATYWNA –pt.” WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA KRESACH 2019” ZAKOŃCZONA

W dniach od 28 października do 6 listopada trwała akcja POMAGAMY POLSKIM RODZINOM MIESZKAJĄCYMI NA KRESACH (Wilno, Grodno, Lwów).

Składamy gorące podziękowania wszystkim tym, którzy włączyli się w akcję, za każdy dar serca, za ofiarność, za wsparcie. W wyniku akcji zebraliśmy artykuły spożywcze, słodycze, czekolady, przybory szkolne, gry edukacyjne i rodzinne, książki, puzzle, misie i przytulanki ( czyściutkie
i pachnące) oraz środki czystości. Wszystkie dary zapakowane w 26 pudłach kartonowych, zaklejonych i opisanych przekazano w dniu 7 listopada 2019r. do Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku Białej, która jest współorganizatorem akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Patriotyczne ,,Kresy’’
w Częstochowie.

D Z I Ę K U J E M Y

Jesteśmy wdzięczni naszym Rodakom na Kresach za rozpowszechnianie polskiej mowy, za utrwalanie historii, za trud życia. Naszą akcją oddajemy hołd rodakom, którzy od pokoleń wiernie przestrzegają maksymy „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu Bożena Majdak