Wolontariat

Uczniowie naszej szkoły z wizytą w polskiej szkole w Pakienie na Litwie

W dniach 8 – 12 maja br. grupa 30 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami p. Bożeną Majdak, p. Bożeną Hazuką i p. Ulą Figurą wyjechała na Litwę. Wyjazd miał konkretny i ważny cel - wspomożenie dzieci z polskich rodzin mieszkających na Wileńszczyźnie. Miejscem wizyty była polska Szkoła Podstawowa w Pakienie. W podróżnych bagażach zabranych na Litwę oprócz rzeczy osobistych, były dary dla tamtejszych młodych Polaków: środki czystości, szczoteczki i pasty do zębów, słodycze, a przede wszystkim książki i materiały szkolne. Dary te pozyskano w wyniku przeprowadzonych w szkole akcji charytatywnych organizowanych przez Szkolne Koło WOLONTARIATU, a także od pozyskanych sponsorów.

Spotkanie i wspólnie spędzony czas z uczniami z Litwy umożliwił naszym dzieciom poznanie kultury, kilku słów w języku litewskim, nawiązanie kontaktów oraz wspólną zabawę. Nasi rodacy przyjęli nas bardzo gościnnie, przygotowali bogaty program artystyczne, a także gorący poczęstunek jak pierogi z rosołem. Pierogi wyglądem przypominały nasze pączki, lecz były owalne i z nadzieniem mięsnym oraz z serem na słodko. Spotkanie z polskimi nauczycielami i uczniami w Pakienie pozostanie na długo w sercach i pamięci uczestników wycieczki.

Dla nas jest to duża satysfakcja, ze możemy pomóc oraz szeroki gest solidarności i serdecznej pamięci wobec polskich dzieci mieszkających na Litwie. Będziemy kontynuować to co zaczęliśmy i pokażemy dzieciakom, że o nich pamiętamy.

Podczas pobytu na Litwie zwiedziliśmy Wilno i wiele ciekawych miejsc: Ostrą Bramę i Kaplicę Matki Bożej Miłosierdzia, Uniwersytet Wileński, cerkiew św. Ducha, Plac Ratuszowy, który jest centralnym placem wileńskiej starówki, barokowy kościół św. Piotra i Pawła, kościół św. Kazimierza patrona Litwy, pomnik A. Mickiewicza i kościół św. Anny. Na wzgórzu Trzech Krzyży podziwialiśmy przepiękną panoramę Wilna. U podnóża Góry Zamkowej zwiedziliśmy Katedrę Wileńską, która tworzy podłużny prostokąt z kolumnami, kapliczkami, posągami i rzeźbami. Obok mieści się Pałac Wielkich Książąt Litewskich z bogatym wnętrzem. Odwiedziliśmy również miejsca związane z Józefem Piłsudskim - cmentarz na Rossie, gdzie na centralnym miejscu znajduje się mogiła z wyrytym napisem „Matka i Serce Syna”. Jest tu pochowana matka Marszałka Józefa Piłsudskiego i przywiezione z Polski serce jej syna Marszałka. W Wilnie na każdym kroku widać Polskę: nazwiska wielkich Polaków, na cmentarzach pełno polskich nazwisk, nawet na głównej promenadzie rozbrzmiewa msza święta w polskim języku.

Z Wilna udaliśmy się do Trok, dawnej stolicy Litwy. Zwiedziliśmy tu zamek położony na wyspie, oraz muzeum historyczne, w którym oglądaliśmy bogate zbiory pokazujące życie polityczne, kulturalne i społeczno- obyczajowe Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Organizator i opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

mgr Bożena Majdak

Akcja „Uratuj dziecko w Jemenie”

Celem akcji było zebranie środków na ratunek i leczenie dzieci w Jemenie. Sytuacja w kraju jest dramatyczna, brakuje żywności, wody i leków. Z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać, co 10 minut umiera tam dziecko.

28 LUTEGO - podczas zabawy karnawałowej - Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało dla klas młodszych I-IV sprzedaż domowych wypieków. Przekazaliśmy 433 zł do UNICEF-u na pomoc dzieciom w Jemenie. Dzięki tej wpłacie zapewniliśmy:

-109 zł: zakup 200 saszetek mikroelementów w proszku oraz 500 tabletek uzdatniających wodę,

-153 zł: zakup dwóch zestawów do walki z chorobami, pomogą 80 dzieciom uniknąć zagrożeń dla ich życia,

-171 zł: zakup siedmiu koców chroniących wychłodzone dzieci podczas kryzysów humanitarnych.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA WSPARCIE

Opiekun SKW mgr Bożena Majdak

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU w pierwszym semestrze 2018/19

WOLONTARIAT na dobre zagościł w naszej szkole. Pomagamy potrzebującym, uwrażliwiamy uczniów na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka. Informacje o działaniach systematycznie zamieszczane były na stronie internetowej szkoły.

DZIAŁANIA:

– w październiku zorganizowaliśmy akcję na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Żywcu „POMÓŻMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ ”PODAJ ŁAPĘ – POMÓŻ” Zbieraliśmy karmy dla psów i kotów i wszystko to co potrzebne jest podopiecznym schroniska w przetrwaniu zimy. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem

i zaangażowaniem dzieci i rodziców. Zorganizowano także dzień malowanki –na korytarzu na piętrze wystawiono stoliki z kredkami i malowankami piesków i kotów. Chętni uczniowie na każdej przerwie mgli je pokolorować.

W wyniku akcji zebrano: razem - 132,136 kg karmy dla psów i kotów

1. 100,045 kg karmy dla psów ( w tym 62,700 kg suchej, mokrej35,020kg przekąski 2,320 kg.)

2. 32,091 kg karmy dla kotów( w tym22kg suchej, 6,785kg mokrej, przekąski kocie 3,306 kg)

3. 34 koce, 2 materace, 17 kołder , 6 karimat, 2 chodniki, 26 poduszek, 4 jaśki, 19 poszew, 9 ścierek, 13 ręczników, 3 prześcieradła

4. 3 miski, 3 szczotki, 5 szelek i 4 smycze, 2 obroże

5. Ubranko dla psa +2 pary butki antypoślizgowe, 3zabawki

6. Drapak dla kota

7. 5 kg żwirek dla kota

W sobotę 18 listopada siedmiu uczniów w dniu wolnym od nauki - sobotę (z klas 4- 8: Jola, Patrycja, Julka, Igor, Zosia, Kinga, Kuba), wraz z opiekunem p. Bożeną Majdak dostarczyli dary do Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu.

- W listopadzie nasza szkoła przyłączyła się do AKCJI CHARYTATYWNEJ dla Polaków mieszkających na Kresach (Wilno, Grodno, Lwów) „100-lecie Niepodległości – Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”

Akcja oparta była na idei charytatywnej i patriotycznej, polegała na zbiórce artykułów żywnościowych, słodyczy i artykułów szkolnych. Wszystkie dary zapakowane w 27 pudłach kartonowych zaklejonych i opisanych przekazano w dniu 6 listopada 2018r. do Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku Białej, która była współorganizatorem akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Patriotyczne ,,Kresy’’ w Częstochowie.

Nasza szkoła zebrała najwięcej darów i w dowód uznania opiekun szkolnego koła został zaproszony do wyjazdu na Litwę i uczestniczenia w przekazaniu tych darów. Święty Mikołaj słodycze, maskotki i artykuły szkolne przekazał polskim dzieciom ze szkół na WILEŃSZCZYŹNIE w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach i Pakienie.

- POMAGAMY DZIECIOM Z AFRYKI

W grudniu 2018 roku zorganizowaliśmy KIERMASZ ŚWIĄTECZNY z którego cały dochód przeznaczony był na ratowanie życia i zdrowia dzieci w Afryce. Wykonywaliśmy ozdoby świąteczne z różnych materiałów, które sprzedawaliśmy na kiermaszu.

Akcja cieszyła się dużym powodzeniem a rezultatem było przekazanie 818 zł do UNICEF Polska-Ratowanie Życia Dzieci kod akcji:1009

Za tę kwotę zakupiliśmy:

  • 58 opakowań pasty terapeutycznej dla dwójki niedożywionych dzieci – terapia miesięczna
  • 12 000 tabletek uzdatniających wodę. Każda to czyste 5 litrów wody
  • dwa pilnej potrzeby zestawy sanitarne ( mydło, wiadro, tabletki oczyszczające wodę, odzież, latarki)

- ogólnopolska akcji „Góra Grosza" organizowanej we wszystkich szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Celem akcji było zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie uczniom, że nawet najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety w tak dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

W ramach akcji „Góra grosza" udało nam się zebrać 2298 monet, co w przeliczeniu na złotówki dało kwotę 94,89zł.

Opiekun mgr Bożena Majdak

RATUJEMY ŻYCIE I ZDROWIE DZIECI W AFRYCE

WOLONTARIAT na dobre zagościł w naszej szkole. Pomagamy potrzebującym, uwrażliwiamy uczniów na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka.

W grudniu 2018 roku zorganizowaliśmy KIERMASZ ŚWIĄTECZNY, z którego cały dochód przeznaczony był na ratowanie życia i zdrowia dzieci w Afryce.

Do przedsięwzięcia przygotowywaliśmy się już od miesiąca, po lekcjach wykonywaliśmy ozdoby świąteczne z różnych materiałów jak szyszki, siano, suszone owoce, masa solna, filc itp. Powstawały przepiękne ozdoby, które sprzedawaliśmy na kiermaszu. Było także ciasto, które starsi uczniowie sami upiekli, aby pomóc potrzebującym dzieciom z Afryki.

Akcja cieszyła się dużym powodzeniem a rezultatem było przekazanie 818 zł do UNICEF Polska-Ratowanie Życia Dzieci kod akcji:1009

Za tę kwotę zakupiliśmy:

  • 58 opakowań pasty terapeutycznej dla dwójki niedożywionych dzieci – terapia miesięczna
  • 12 000 tabletek uzdatniających wodę. Każda to czyste 5 litrów wody
  • dwa pilnej potrzeby zestawy sanitarne (mydło, wiadro, tabletki oczyszczające wodę, odzież, latarki)

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM WSPIERAJACYM AKCJĘ, a w szczególności mamie Kingi Kupczak z VI b za własnoręcznie uszyte i przekazane ozdoby na akcję

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu mgr B. Majdak

 

Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach

Szkoła Podstawowa w Węgierskiej Górce przyłączyła się do AKCJI CHARYTATYWNEJ dla Polaków mieszkających na Kresach (Wilno, Grodno, Lwów). W dniach 30, 31 października i 5 listopada w szkole zbieraliśmy dary.

Akcja oparta była na idei charytatywnej i patriotycznej, polegała na zbiórce artykułów żywnościowych, słodyczy i artykułów szkolnych. Artykułami żywnościowymi obdarowani będą Polacy mieszkający w gminie Jaszuny i Mickuny oraz parafianie w Nowej Wilejce na Wileńszczyźnie.

Święty Mikołaj słodycze, maskotki i artykuły szkolne przekaże polskim dzieciom: na LITWIE : polskie szkoły w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach i Pakienie na BIAŁORUSI: polskie szkoły w Lidzie, Wołkowyjsku, Oszmianie, Ostrowcu i w Grodnie na UKRAINIE: polska szkoła w Stanisławowie i dzieci uczące się języka polskiego przy Katedrze Lwowskiej.

Wszystkie dary zapakowane w 27 pudłach kartonowych zaklejonych i opisanych przekazano w dniu 6 listopada 2018 r. do Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku Białej, która jest współorganizatorem akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu mgr Bożena Majdak

Więcej artykułów…