SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU w roku szkolnym 2018/19

WOLONTARIAT na dobre zagościł w naszej szkole. Pomagamy potrzebującym, uwrażliwiamy uczniów na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka. - informacje o działaniach systematycznie zamieszczane były na stronie internetowej szkoły.

DZIAŁANIA:

– w październiku zorganizowaliśmy akcję na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Żywcu „POMÓŻMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ ”PODAJ ŁAPĘ – POMÓŻ” Zbieraliśmy karmy dla psów i kotów i wszystko to co potrzebne jest podopiecznym schroniska w przetrwaniu zimy. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem i zaangażowaniem dzieci i rodziców. Zorganizowano także dzień malowanki – na korytarzu na piętrze wystawiono stoliki z kredkami i malowankami piesków i kotów. Chętni uczniowie na każdej przerwie mgli je pokolorować.

W wyniku akcji zebrano: razem - 132,136 kg karmy dla psów i kotów

1. 100,045 kg karmy dla psów ( w tym 62,700 kg suchej, mokrej35,020kg przekąski 2,320 kg.)

2. 32,091 kg karmy dla kotów( w tym22kg suchej, 6,785kg mokrej, przekąski kocie 3,306 kg)

3. 34 koce, 2 materace, 17 kołder , 6 karimat, 2 chodniki, 26 poduszek, 4 jaśki, 19 poszew, 9 ścierek, 13 ręczników, 3 prześcieradła

4. 3 miski, 3 szczotki, 5 szelek i 4 smycze, 2 obroże

5. Ubranko dla psa +2 pary butki antypoślizgowe, 3zabawki

6. Drapak dla kota

7. 5 kg żwirek dla kota

W sobotę 18 listopada siedmiu uczniów w dniu wolnym od nauki - sobotę (z klas 4- 8: Jola, Patrycja, Julka, Igor, Zosia, Kinga, Kuba), wraz z opiekunem p. Bożeną Majdak dostarczyli dary do Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu.

- W listopadzie nasza szkoła przyłączyła się do AKCJI CHARYTATYWNEJ dla Polaków mieszkających na Kresach (Wilno, Grodno, Lwów) „ 100-lecie Niepodległości – Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”. Akcja oparta była na idei charytatywnej i patriotycznej, polegała na zbiórce artykułów żywnościowych, słodyczy i artykułów szkolnych. Wszystkie dary zapakowane w 27 pudłach kartonowych zaklejonych i opisanych przekazano w dniu 6 listopada 2018r. do Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku Białej, która była współorganizatorem akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Patriotyczne ,,Kresy’’ w Częstochowie.

Nasza szkoła zebrała najwięcej darów i w dowód uznania opiekun szkolnego koła został zaproszony do wyjazdu na Litwę i uczestniczenia w przekazaniu tych darów.

Święty Mikołaj słodycze, maskotki i artykuły szkolne przekazał polskim dzieciom ze szkół na WILEŃSZCZYŹNIE w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach i Pakienie.

- POMAGAMY DZIECIOM Z AFRYKI

W grudniu 2018 roku zorganizowaliśmy KIERMASZ ŚWIĄTECZNY z którego cały dochód przeznaczony był na ratowanie życia i zdrowia dzieci w Afryce.

Wykonywaliśmy ozdoby świąteczne z różnych materiałów, które sprzedawaliśmy na kiermaszu.

Akcja cieszyła się dużym powodzeniem a rezultatem było przekazanie 818 zł do UNICEF Polska-Ratowanie Życia Dzieci kod akcji:1009

Za tę kwotę zakupiliśmy:

  • 58 opakowań pasty terapeutycznej dla dwójki niedożywionych dzieci – terapia miesięczna
  • 12 000 tabletek uzdatniających wodę. Każda to czyste 5 litrów wody
  • dwa pilnej potrzeby zestawy sanitarne ( mydło, wiadro, tabletki oczyszczające wodę, odzież, latarki)

- ogólnopolska akcji „Góra Grosza" organizowanej we wszystkich szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Celem akcji było zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie uczniom, że nawet najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety w tak dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej

W ramach akcji „Góra grosza" udało nam się zebrać 2298 monet, co w przeliczeniu na złotówki dało kwotę 94,89zł.

Przeprowadzone akcje w II semestrze:

• Akcja „URATUJ DZIECKO W JEMENIE” – luty

Celem akcji było zebranie środków na ratunek i leczenie dzieci w Jemenie. Sytuacja w tym kraju jest dramatyczna, brakuje żywności, wody i leków. Z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać, co 10 minut umiera tam dziecko.

28 LUTEGO - podczas zabawy karnawałowej - Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało dla klas młodszych I-IV sprzedaż domowych wypieków. Przekazaliśmy 433 zł do UNICEF-u na pomoc dzieciom w Jemenie. Dzięki tej wpłacie zapewniliśmy:

-109 zł: zakup 200 saszetek mikroelementów w proszku oraz 500 tabletek uzdatniających wodę,

-153 zł: zakup dwóch zestawów do walki z chorobami, pomogą 80 dzieciom uniknąć zagrożeń dla ich życia,

-171 zł: zakup siedmiu koców chroniących wychłodzone dzieci podczas kryzysów humanitarnych.

• Akcja „POMOC POLSKIM DZIECIOM I RODZINOM NA Litwie”

- Zorganizowaliśmy Kiermasz Świąteczny własnoręcznie wykonanych ozdób wielkanocnych – pozyskane środki przeznaczone zostały na Pomoc Polskim Dzieciom I Rodzinom z Pakienu na Litwie

• PAMIETAMY O NAUCZYCIELACH -EMERYTACH

-przygotowanie kartek świątecznych - WIELKANOCNYCH dla nauczycieli emerytów i zorganizowanie doręczenia ich adresatom

• AKCJA „POMAGAMY BIEDNYM DZIECIOM Z PAKIENU NA LITWIE”

– 24-26 kwietnia zbieraliśmy środki czystości, pasty i szczoteczki do zębów, mydła, słodycze i materiały szkolne. Wszystkie rzeczy posortowane i popakowane przekazaliśmy Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie pani Janinie Małyszko 10 maja podczas wizyty naszych uczniów na Litwie.

• ZORGANIZOWANIE WYCIECZKI EDUKACYJNO- CHARYTATYWNEJ DO WILNA

- realizacja 8-13 maja 2019 roku w celu: POMOC DZIECIOM Z POLSKICH RODZIN ze Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie na Litwie

- Przygotowanie podziękowań dla sponsorów i rodziców wspierających nasze działania –POMOC DZIECIOM Z POLSKICH RODZIN NA Litwie.

- przygotowanie dyplomów i upominków dla uczniów zaangażowanych w szkolny wolontariat

• ZORGANIZOWANIE INTEGRACYJNO – GORALSKIEGO spotkania z zaproszeniem do współpracy przedstawicieli z Litwy: starostę gminy Kowalczuki panią Krystynę Gerasimowic oraz panią Janina Małyszko dyrektor Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie w celu budowaniu przyjaznej współpracy, wspierania wspólnych działań młodzieży z Litwy z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. OBROŃCÓW WĘGIERSKIEJ GÓRKI w Węgierskiej Górce. Pozwoli ona na rozwijanie przyjaznych stosunków pomiędzy szkołami a także w inspirowaniu młodych ludzi oraz osób pracujących z młodzieżą do działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się obu narodów Polski i Litwy. Współpraca ta przyczyni się także do promowania dialogu międzykulturowego i międzyetnicznego między narodami. Będziemy bogatsi o nowe doświadczenia gdyż aktywna współpraca narody wzbogaca.

- przygotowanie zaproszeń dla gości

- pozyskanie sponsorów

- organizacja i przygotowanie programu zwiedzania naszej miejscowości- opiekowanie się grupą z Litwy podczas zwiedzania

- przygotowanie „oprawy spotkania” w naszej szkole z grupą z Litwy w dniu 22 czerwca(sobota) 2019 roku

- przygotowanie uczniów do krótkiego programu artystycznego

- przygotowanie drobnych upominków dla gości i dla młodzieży z Litwy.

Opiekun mgr Bożena Majdak