Uczniowie naszej szkoły z wizytą w polskiej szkole w Pakienie na Litwie

W dniach 8 – 12 maja br. grupa 30 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami p. Bożeną Majdak, p. Bożeną Hazuką i p. Ulą Figurą wyjechała na Litwę. Wyjazd miał konkretny i ważny cel - wspomożenie dzieci z polskich rodzin mieszkających na Wileńszczyźnie. Miejscem wizyty była polska Szkoła Podstawowa w Pakienie. W podróżnych bagażach zabranych na Litwę oprócz rzeczy osobistych, były dary dla tamtejszych młodych Polaków: środki czystości, szczoteczki i pasty do zębów, słodycze, a przede wszystkim książki i materiały szkolne. Dary te pozyskano w wyniku przeprowadzonych w szkole akcji charytatywnych organizowanych przez Szkolne Koło WOLONTARIATU, a także od pozyskanych sponsorów.

Spotkanie i wspólnie spędzony czas z uczniami z Litwy umożliwił naszym dzieciom poznanie kultury, kilku słów w języku litewskim, nawiązanie kontaktów oraz wspólną zabawę. Nasi rodacy przyjęli nas bardzo gościnnie, przygotowali bogaty program artystyczne, a także gorący poczęstunek jak pierogi z rosołem. Pierogi wyglądem przypominały nasze pączki, lecz były owalne i z nadzieniem mięsnym oraz z serem na słodko. Spotkanie z polskimi nauczycielami i uczniami w Pakienie pozostanie na długo w sercach i pamięci uczestników wycieczki.

Dla nas jest to duża satysfakcja, ze możemy pomóc oraz szeroki gest solidarności i serdecznej pamięci wobec polskich dzieci mieszkających na Litwie. Będziemy kontynuować to co zaczęliśmy i pokażemy dzieciakom, że o nich pamiętamy.

Podczas pobytu na Litwie zwiedziliśmy Wilno i wiele ciekawych miejsc: Ostrą Bramę i Kaplicę Matki Bożej Miłosierdzia, Uniwersytet Wileński, cerkiew św. Ducha, Plac Ratuszowy, który jest centralnym placem wileńskiej starówki, barokowy kościół św. Piotra i Pawła, kościół św. Kazimierza patrona Litwy, pomnik A. Mickiewicza i kościół św. Anny. Na wzgórzu Trzech Krzyży podziwialiśmy przepiękną panoramę Wilna. U podnóża Góry Zamkowej zwiedziliśmy Katedrę Wileńską, która tworzy podłużny prostokąt z kolumnami, kapliczkami, posągami i rzeźbami. Obok mieści się Pałac Wielkich Książąt Litewskich z bogatym wnętrzem. Odwiedziliśmy również miejsca związane z Józefem Piłsudskim - cmentarz na Rossie, gdzie na centralnym miejscu znajduje się mogiła z wyrytym napisem „Matka i Serce Syna”. Jest tu pochowana matka Marszałka Józefa Piłsudskiego i przywiezione z Polski serce jej syna Marszałka. W Wilnie na każdym kroku widać Polskę: nazwiska wielkich Polaków, na cmentarzach pełno polskich nazwisk, nawet na głównej promenadzie rozbrzmiewa msza święta w polskim języku.

Z Wilna udaliśmy się do Trok, dawnej stolicy Litwy. Zwiedziliśmy tu zamek położony na wyspie, oraz muzeum historyczne, w którym oglądaliśmy bogate zbiory pokazujące życie polityczne, kulturalne i społeczno- obyczajowe Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Organizator i opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

mgr Bożena Majdak