Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca, czyli pierwszy dzień wiosny tego roku spędziliśmy radośnie i twórczo, bowiem nadszedł czas na realizację wycieczki ufundowanej dla całej klasy 5b przez Urząd Marszałkowski. Wycieczka była nagrodą za I miejsce w konkursie „Skrzynka Marzeń”, w którym uczennica tej klasy Natalia Wolny jako autorka pomysłu skrzynki wywalczyła laur.

Pojechaliśmy do Zabrza, aby zwiedzić Kopalnię „Guido”, jedną z wielu na Śląsku, ale dostępną dla zwiedzających. Zabytkowa Kopalnia "Guido" założona została w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka i przyjęła nazwę od jego imienia. Guido to unikat na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Skansen tworzą korytarze na poziomach 170 i 320 metrów oraz zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym. W kopalni można obejrzeć m.in. warstwową budowę geologiczną skał z objawami tektoniki. Zwiedzających oprowadza przewodnik. Nasi przewodnicy byli bardzo sympatyczni, a jako byli górnicy wiedzieli wszystko o tej ciężkiej pracy. Pokazali nam szyby i korytarze, dawne urobiska, dawny i współczesny sprzęt wydobywczy, pokłady węgla i skały. Największą frajdą był zjazd windą na dół do poziomu 320, następnie przejazd kolejką na dole kopalni i wyjazd do góry. Wyrobiska na poziomie 320 są utrzymane w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego, kiedy to górnicy po raz ostatni zakończyli pracę i opuścili kopalnię. Część komór na tym poziomie jest już wykorzystana na działalność usługową i restauracyjną, odbywają się tu liczne koncerty, spotkania i przedstawienia teatralne.

Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczki, tym bardziej, że pogoda trafiła się wyśmienita, autokar komfortowy i bardzo miły szofer. Udało się nam również zaliczyć McDonalda w Katowicach. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i zadowoleni z takiego „Dnia Wagarowicza”. Dziękujemy naszej koleżance, organizatorom i opiekunom za pięknie i przyjemnie spędzony czas.

Klasa 5b