Wycieczka edukacyjna do Bielska-Białej klasy 5a i 5b

We wtorek 11 kwietnia 2017 roku uczniowie klas piątych wyjechali na wycieczkę edukacyjną do Bielska-Białej, aby zwiedzić Zamek Sułkowskich i Teatr Lalek ,,Banialuka”.

W zamku wędrując po ekspozycji bielskiego Muzeum uczniowie poznawali historię Zamku Sułkowskich, podziwiali komnaty, salony oraz galerie obrazów. Przewodnik ciekawie opowiadał o historii zamku, którym władali przedstawiciele szlacheckich rodzin. Jest on najstarszą i największą zabytkową budowlą Bielska-Białej wzniesioną w XIV wieku przez księcia cieszyńskiego. Był on siedzibą Piastów cieszyńskich.

Zwiedzaliśmy zbrojownie, która szczególnie podobała się chłopcom. Bardzo ciekawe były też wykopaliska archeologiczne oraz makiety zamku bielskiego, które przedstawiały zmiany architektoniczne od średniowiecza do chwili obecnej.

Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztacie muzealnym, opartym o ekspozycję historyczną tego Zamku i po wysłuchaniu krótkiej prelekcji, na podsumowanie wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem zajęły się projektowaniem zamków według własnej wyobraźni. Z kolorowych papierów wycinaliśmy elementy budowli i przyklejaliśmy je na tło, by każdy z nas stworzył swój niepowtarzalny zamek.

Zajęcia te pozwoliły nam na zapoznanie się z dziejami i architekturą zamku bielskiego oraz zachęciły do samodzielnej pracy z wyobraźnią. Na pamiątkę pobytu zabraliśmy swoje prace do domu.

Po zwiedzaniu zamku i lekcji edukacyjnej przeszliśmy do Teatru Lalek ,,Banialuka”, gdzie obejrzeliśmy inscenizację na motywach powieści ,,Król Maciuś Pierwszy” - Janusza Korczaka. Spektakl ten nawiązywał do rozważania na temat władzy i utraconego dzieciństwa. Kiedy Król Maciuś po śmierci rodziców został królem, szybko przychodzi mu zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą konieczność sprawowania władzy. Król Maciuś czuł się samotny, a jego dziecięca postawa nie jest w stanie unieść korony. Pozostawiony sam z ciężarem odpowiedzialności ucieka w świat marzeń, gdzie podróżuje po kosmosie, a nawet zaprzyjaźnia się z ludożercami. Wciąż zadaje sobie pytanie: ,,Kim jestem?”, ,,Czy jestem już królem?”, ,,Czy jestem jeszcze dzieckiem?”.

Spektakl ten był trudny do odbioru. Główną rolę odgrywała tu mimika i ruch sceniczny. W większości scen bohaterowie nie rozmawiali.

Po obejrzeniu spektaklu poszliśmy za kulisy i zwiedzaliśmy teatr od środka. Oglądaliśmy lalki – kukiełki, marionetki, jawajki, pacynki. Mogliśmy na scenie wcielić się w rolę aktorów i przedstawić scenki, bawiąc się lalkami i poruszając nimi. Zwiedzaliśmy też pomieszczenia do których na co dzień mogą wchodzić tylko pracownicy teatru i aktorzy. Były to pracownie krawieckie, rzeźbiarskie, w których powstają stroje aktorów, maski, i różnego rodzaju lalki np. rzeźbione z drewna, lub szyte przez panie krawcowe. Oglądaliśmy też garderobę, w której przygotowują się do występu aktorzy.

Wycieczka była bardzo udana, miło i edukacyjnie spędziliśmy na niej czas. Wszyscy zadowoleni i pełni nowych wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do domu.

Paulina Bieś kl. 5b