Europejski Dzień Języków po raz trzeci w naszej szkole.

Choć wakacje dawno już za nami, 4 października wybraliśmy się w podróż dookoła Europy. Plażowaliśmy w Grecji, żeglowaliśmy w Portugalii, piliśmy herbatkę w Wielkiej Brytanii, napełnialiśmy żołądki pysznym, włoskim jedzeniem i chłodziliśmy się w Norwegii, aby na koniec usiąść w szwedzkiej kanapie z IKEI.

Podróż tę ufundowali nam uczniowie, rodzice i wychowawcy klas od czwartych podstawowych do trzecich gimnazjalnych, a to wszystko z okazji Europejskiego Dnia Języków, który po raz trzeci świętowaliśmy w nasze szkole.

Korytarze wypełniły stanowiska (było ich aż 22!) prezentujące kulturę, kuchnię, muzykę i języki różnych europejskich krajów. Zaangażowanie uczniów tak spodobało się Panu Dyrektorowi i Gronu Nauczycielskiemu, że postanowili uhonorować wszystkich uczestników projektu Pochwałą Dyrektora, a co za tym idzie, pięćdziesięcioma dodatnimi punktami z zachowania.

Dziękujemy wszystkim za tę cudowną podróż, która rozgrzała i wypełniła kolorami szary, jesienny dzień.

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii. Na kolejny Europejski Dzień Języków zapraszamy za rok!

Katarzyna Gaweł-Biegun

21 września 2018 roku - Święto Szkoły

21 września to Święto Naszej Szkoły! A to wszystko dlatego, że właśnie 21 września 1990 roku zostało nam uroczyste nadane imię „Obrońców Węgierskiej Górki”. W tym dniu szczególnie towarzyszą nam wspomnienia o naszych Patronach, a także przypominamy sobie historię obrony Węgierskiej Górki. Ale nie jest to tylko nostalgiczny dzień przepełniony tym, co było, ten dzień to przecież nasze święto, a skoro święto, to i zabawa. Tak było i w tym roku.

W związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości zaplanowaliśmy rajd „Szlakiem fortów”. Na szczęście pogoda nam dopisała! Zatem od 9.00 rano w równych odstępach czasowych, zgodnie z harmonogramem, klasy piąte, szóste, siódme, ósme oraz trzecie gimnazjum wyruszyły w trasę. Wszyscy pokonali pieszo ponad siedem kilometrów. Każda z klas miała okazję pochwalić się swoją wiedzą odwiedzając punkty kontrolne zlokalizowane przy fortach: Waligóra, Wędrowiec i Wąwóz. Sprawdzana była znajomość zasad pierwszej pomocy, usportowienie (odbyły się super konkurencje sportowe z liczbą sto w tle), wiedza historyczna. I ta wiedza historyczna dała popalić, bo trzeba było się do tego zadania przygotować wcześniej. Testy były dwa, pierwszy dotyczył historii obrony Węgierskiej Górki oraz historii naszej szkoły. Przygotować się do niego należało korzystając z wcześniej podanej bibliografii („Złoty Jubileusz” - najważniejsze wydarzenia związane z życiem szkoły oraz „Obrońcy Węgierskiej Górki” i „Węgierska Górka - Westerplatte Południa”, których współautorem był pan Stanisław Suchanek). Szczególnie ważny w tym roku był udział uczniów w ogólnoszkolnym konkursie wiedzy „Historia Polski a patriotyzm”, jego wyniki świadczą o tym, że znamy nie tylko naszą małą historię, ale też tę szerszą, dotyczącą naszej Ojczyzny.

Cały czas klasy zbierały punkty, które na koniec zostały podliczone. Nasi rodzice nie zapomnieli o tym, że skoro święto, to trzeba coś przekąsić - poczęstowali nas pysznymi pączkami. Rajd był świetny, śmiechu było co niemiara, szkoda, że Święto Szkoły jest tylko raz w roku.

A teraz jeszcze wyniki:

I miejsce - 74 punkty - klasa IIIa gimnazjum

II miejsce - 67 punktów - klasa VIIb

III miejsce - 62 punkty - klasy VIIIa i VIIIb.

Trochę inny charakter miały obchody Święta Szkoły w klasach I - IV, ponieważ 21 września uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przedstawiały swoje role, popisywały się recytacją, śpiewem, tańcem i inscenizacją. Należy pochwalić pierwszoklasistów, bo w tak krótkim czasie przygotowali swój bogaty w treści program oraz pięknie go zaprezentowali. Podkreślić należy również ich duże zainteresowanie, skupienie oraz wzorowe zachowanie w trakcie całej uroczystości. Nie mniej od pierwszoklasistów wzruszeni i przejęci byli ich rodzice. Wielu z nich po raz pierwszy było świadkiem takiej uroczystości i mocno przeżywali kolejny etap w życiu swego dziecka, które teraz zostało uczniem.

Po ślubowaniu i pasowaniu dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom, a Rada Rodziców obdarowała ich „rogami obfitości” wypełnionymi po brzegi słodyczami. Na koniec Pan Dyrektor oraz goście życzyli pierwszakom uśmiechów, wesołych przyjaciół, wzajemnej życzliwości i samych dobrych ocen.

Bardzo dziękujemy Panu Leszkowi Olejnikowi za udostępnienie pięknych zdjęć!

Po apelu wszyscy częstowali się świątecznymi pączkami, pierwszaki świętowały, a uczniowie klas I - IV przygotowywali plakaty „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Anita Skrzypek, Barbara Duc, Urszula Kusa

"POLSKA - MOJA OJCZYZNA"

W dniu 28.09.2018r. uczniowie klas 1-4 wzięli udział w projekcje edukacyjnym "Polska - moja Ojczyzna". Dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat Ojczyzny – godła, flagi, hymnu, sławnych Polaków, mapy Polski i jej sąsiadów. Uczniowie chętnie brali udział w dyskusji i zgodnie stwierdzili, że patriotyzm to nie tylko miłość do Ojczyzny, ale również bycie dobrym dla drugiego człowieka, szacunek i dbanie o to, co mamy najcenniejszego: kulturę, przyrodę, język. Na koniec ciekawych zajęć każdy otrzymał dyplom Młodego Patrioty.

Kamila Pawlus