Wydarzenia

Święto Szkoły

21 września to Święto Naszej Szkoły! W związku z tym, że właśnie 21 września 1990 roku zostało nam uroczyście nadane imię „Obrońców Węgierskiej Górki”, co roku wspominamy naszych Patronów, przypominamy sobie historię, ale nie tylko, przecież święto, to świętowanie, a więc też i zabawa.

Tak było i w tym roku. Zaplanowaliśmy rajd „Szlakiem fortów”, ale niestety, pogoda się na nas obraziła i od rana padał deszcz, trzeba było zmienić plany. Rajd odbył się w szkole. Klasy piąte, szóste i siódme oraz drugie i trzecie gimnazjum zgromadziły się na sali audytoryjnej, gdzie przeróżnym zabawom nie było końca. Każda z klas miała też okazję pochwalić się swoją wiedzą odwiedzając punkty kontrolne zlokalizowane w salach - pierwsza pomoc, znajomość historii szkoły, test dotyczący września 1939 roku na terenie Węgierskiej Górki, topografia fortów, a także niesamowity tor przeszkód na korytarzu. Cały czas rysowaliśmy klasowe plakaty pod hasłem „Nasza szkoła”. Za wszystkie umiejętności zbieraliśmy punkty, które zostały na koniec podliczone.

Nasi rodzice nie zapomnieli o tym, że skoro święto, to jeszcze trzeba coś przekąsić - poczęstowali nas pyszną pieczoną kiełbaską. Na koniec wspólnie zatańczyliśmy. Super było tak tańczyć w dużym kole! Śmiechu było co niemiara, bo zabawa podczas Święta Szkoły była przednia. Szkoda, że to tylko raz w roku.

A teraz jeszcze wyniki:

I miejsce - 99 punktów - klasa IIa/gimnazjum

II miejsce - 95 punktów - klasa VIb

III miejsce - 85 punktów - klasa Va

21 września klasy I-IV brały udział w ślubowaniu uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Na uroczystość przybyli znamienici goście. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego się już w szkole nauczyli. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do prezentacji swoich umiejętności. Śpiewali piosenki, recytowali wiersze, tańczyli i odpowiadali na bardzo ważne pytania. Następnie starsi uczniowie przypomnieli zgromadzonym historię naszej szkoły oraz bohaterską postawę jej patrona – Obrońców Węgierskiej Górki. Został również omówiony sztandar szkoły.

W podniosłej atmosferze uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, zostali pasowani i otrzymali okolicznościowe dyplomy. Rada Rodziców przygotowała dla pierwszaków miłe niespodzianki, a dla wszystkich uczniów słodki poczęstunek.

Renata Czech i Anita Skrzypek

Odblaskowe pierwszaki - Bądź bezpieczny na drodze

28 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem w ramach corocznej akcji ,,Bądź bezpieczny na drodze’’. Gimnazjaliści pod kierunkiem pani Urszuli Figury przygotowali dla najmłodszych uczniów przedstawienie teatralne ukazujące właściwe zachowania pieszych i kierowców w ruchu drogowym. W czasie spotkania każdy pierwszoklasista otrzymał odblaskową kamizelkę, a uczniowie klas drugich i trzecich odblaskowe opaski, które zakupione zostały przez firmę Żywiec Zdrój. Stróżom prawa towarzyszył pluszowy przyjaciel dzieci "Sznupek".W czasie spotkania asp. sztab. Mirosława Piątek z Komendy Powiatowej Policji w Żywcu podkreślała jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno –zimowym.

B.Gawlińska

Tutaj można obejrzeć relację na policyjnym blogu

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Sąd nad książką

2 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Dziecka. Żeby uświetnić to wydarzenie część uczniów pracowała już od marca przygotowując się do występu z tejże okazji. Pani Anita Skrzypek opracowała scenariusz, potem odbywały się próby pod kierunkiem jej kierunkiem oraz pana Jacka Biłko. Część układów choreograficznych opracowała pani Justyna Dyrlaga, sprzętem nagłaśniającym zajął się pan Łukasz Maślanka.

Przedsięwzięcie nosi tytuł „Sąd nad książką”, bo właśnie taki się odbył. Był sędzia, a właściwie pani sędzia, były też panie prokurator i obrońca, głosu udzielano również samej oskarżonej, czyli Książce - Lekturze. Jak to na sali sądowej bywa, padło oskarżenie - książkę należy usunąć, bo jest nudna i niedzisiejsza. Pani adwokat broniła swej oskarżonej jak mogła, wprowadzając wielu świadków, by sprawę wygrać. Byli więc uczniowie z „Akademii pana Kleksa”, odbyła się bijatyka „Chłopców z Placu Broni”, w krokieta grali bohaterowie „Alicji w Krainie Czarów”, popisały się również swoim brakiem wychowania dzieci zwiedzające fabrykę czekolady pana Williego Wonki. Mali aktorzy nie tylko świetnie odegrali swoje role mówione, pięknie też śpiewali i fantastycznie tańczyli. Nie da się ukryć, zabawa już podczas prób była przednia. To pewnie sprawiło, że Książka - Lektura została oczyszczona z zarzutów. A grupa uczniów otrzymała zasłużone brawa, teraz czeka ich jeszcze występ na pikniku.

Anita Skrzypek

Więcej artykułów…