Wydarzenia

I Szkolny Turniej o Tytuł KLASY MŁODYCH DAM I MŁODYCH GENTLEMANÓW, czyli jak od luźnego pomysłu przeszliśmy do czynu!

Projekt eTwinning realizowany w kółku bibliotecznym rozszerzył się na całą szkołę! Uczniowie klas I – V, pod kierunkiem swoich wychowawców, przez dwa miesiące przygotowywali się do turnieju. Wszyscy otrzymali materiały, na podstawie których opracowano pytania i zadania konkursowe. Prowadzeniem imprezy zajęły się klasy szóste.

Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach: sprawdzian wiedzy, rymowanka, scenka i ilustracja wybranej zasady savoir-vivre.

Turniej rozpoczął się od krótkiego testu wiedzy (po jednym pytaniu na klasę). Następnie szóstoklasiści przedstawiali scenki z niewłaściwym zachowaniem się, a uczniowie mieli za zadanie znaleźć błędy i wyreżyserować je jeszcze raz, tym razem poprawnie. Ta konkurencja odbywała się na zmianę z prezentacją klasowych rymowanek (wcześniej przygotowanych) poświęconych zasadom właściwego zachowania się w różnych sytuacjach.

W trakcie rywalizacji, powstawały również prace ilustrujące zasady savoir-vivre.

Nad całością czuwało JURY złożone z przedstawicieli nauczycieli, rodziców i uczniów.

Tytuł Klasy Młodych Dam i Młodych Gentlemanów zdobyły: IIc i Va.

Gratulacje dla zwycięzców:)

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział! Szczególne podziękowania dla szanownego JURY, które nie miało łatwego zadania! Oj, nie miało!

Gorące podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, którą reprezentowała Pani Sabina Tomiczek, za pomoc w organizacji i wspaniałe prezenty!

I oczywiście dziękujemy wszystkim uczniom klas szóstych, którzy zaangażowali się w przeprowadzenie turnieju! Daliście radę, a nie było lekko:)

Czekając na turniej… wręczyliśmy nagrody za udział w konkursie Eko Planeta i w zbiórce makulatury

I wreszcie turniej…

Dzień Dziecka w naszej szkole – fotorelacja

Wyprawa w kosmos – przedstawienie

Druga część Dnia Dziecka odbyła się na sali gimnastycznej. Uczniowie wzięli udział w I Szkolnym Turnieju o Tytuł KLASY MŁODYCH DAM I MŁODYCH GENTLEMANÓW. Więcej informacji znajduje się tutaj

III Dzień Regionalny w Szkole Podstawowej w Węgierskiej Górce

"Wiele w Polsce mamy wiosek, ale ta jest jakaś inna,

taka piękna i kochana, moja Wieś rodzinna..."

Marian Kotula

22 kwietnia 2016 roku obchodziliśmy w szkole III DZIEŃ REGIONALNY - motywem przewodnim było hasło "NASZA GMINA – WĘGIERSKA GÓRKA DAWNIEJ I DZIŚ” - przygotowany przez panią Urszulę Kusa i Bożenę Majdak.

Dzień ten już na stałe wpisał się w kalendarz imprez naszej szkoły. Jego celem jest przybliżenie uczniom historii, kultury i tradycji naszego regionu. Nasza Mała Ojczyzna to kultura, według której jesteśmy wychowywani, to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, tworzona przez lata. Musimy pamiętać, że jest ona nośnikiem istotnych wartości, które nie pozwalają się nam pogubić w dzisiejszym chaosie i dlatego musimy o nią dbać nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.

Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Pani Barbara Rosiek – etnograf z żywieckiego Muzeum Miejskiego, Wójt Gminy Węgierska Górka Pan Piotr Tyrlik, radni: Pan Jan Jurasz i Pani Anna Kalinowska, Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Węgierskiej Górce Pan Piotr Bryś oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Wszyscy - uczniowie, nauczyciele, a także Pani Dyrektor - zaprezentowali się w strojach góralskich albo z góralskimi elementami.

W pierwszej części uczniowie z kl. VI przedstawili inscenizację wybranej legendy o powstaniu Węgierskiej Górki. Krzysiu Król i Zosia Pieczarka z klasy IV dali koncert muzyki góralskiej, nie mogło zabraknąć także gwary, w której nasi uczniowie pięknie recytowali wiersze. Następnie odbyliśmy podróż w czasie: Pani Barbara Rosiek przeniosła nas w przeszłość - przybliżyła nam, w formie multimedialnej, nasze korzenie, natomiast Pan Piotr Tyrlik przeniósł nas w przyszłość, prezentując wizualizację nowej drogi S-69 oraz przedstawiając perspektywy rozbudowy naszej okolicy.

Kolejnym punktem programu było wręczenie przez Panią Dyrektor Irenę Lach nagród w konkursie plastycznym dla klas I-III pt. „Ilustracja legendy o Węgierskiej Górce”. W trakcie imprezy klasy starsze zaprezentowały efekty swojej pracy w postaci plansz – plakatów pt. „Z CZEGO SŁYNIE NASZA GMINA” czyli walory najbliższej okolicy z wykorzystaniem elementów historii, tradycji w połączeniu z teraźniejszością.

Widać było, że dzieci podeszły do tego zadania z wielkim zaangażowaniem, chętnie włączyły się w przygotowanie imprezy. Na zakończenie każdy mógł popróbować, jak smakują tradycyjne ciasta góralskie. Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za uświetnienie imprezy swoją obecnością, rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie poczęstunku, uczniom, którzy przyszli w pięknych strojach ludowych i zapraszamy za rok!

Z góralskim pozdrowieniem heeeej!

Bożena Majdak