Wydarzenia

III Dzień Regionalny w Szkole Podstawowej w Węgierskiej Górce

"Wiele w Polsce mamy wiosek, ale ta jest jakaś inna,

taka piękna i kochana, moja Wieś rodzinna..."

Marian Kotula

22 kwietnia 2016 roku obchodziliśmy w szkole III DZIEŃ REGIONALNY - motywem przewodnim było hasło "NASZA GMINA – WĘGIERSKA GÓRKA DAWNIEJ I DZIŚ” - przygotowany przez panią Urszulę Kusa i Bożenę Majdak.

Dzień ten już na stałe wpisał się w kalendarz imprez naszej szkoły. Jego celem jest przybliżenie uczniom historii, kultury i tradycji naszego regionu. Nasza Mała Ojczyzna to kultura, według której jesteśmy wychowywani, to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, tworzona przez lata. Musimy pamiętać, że jest ona nośnikiem istotnych wartości, które nie pozwalają się nam pogubić w dzisiejszym chaosie i dlatego musimy o nią dbać nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.

Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Pani Barbara Rosiek – etnograf z żywieckiego Muzeum Miejskiego, Wójt Gminy Węgierska Górka Pan Piotr Tyrlik, radni: Pan Jan Jurasz i Pani Anna Kalinowska, Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Węgierskiej Górce Pan Piotr Bryś oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Wszyscy - uczniowie, nauczyciele, a także Pani Dyrektor - zaprezentowali się w strojach góralskich albo z góralskimi elementami.

W pierwszej części uczniowie z kl. VI przedstawili inscenizację wybranej legendy o powstaniu Węgierskiej Górki. Krzysiu Król i Zosia Pieczarka z klasy IV dali koncert muzyki góralskiej, nie mogło zabraknąć także gwary, w której nasi uczniowie pięknie recytowali wiersze. Następnie odbyliśmy podróż w czasie: Pani Barbara Rosiek przeniosła nas w przeszłość - przybliżyła nam, w formie multimedialnej, nasze korzenie, natomiast Pan Piotr Tyrlik przeniósł nas w przyszłość, prezentując wizualizację nowej drogi S-69 oraz przedstawiając perspektywy rozbudowy naszej okolicy.

Kolejnym punktem programu było wręczenie przez Panią Dyrektor Irenę Lach nagród w konkursie plastycznym dla klas I-III pt. „Ilustracja legendy o Węgierskiej Górce”. W trakcie imprezy klasy starsze zaprezentowały efekty swojej pracy w postaci plansz – plakatów pt. „Z CZEGO SŁYNIE NASZA GMINA” czyli walory najbliższej okolicy z wykorzystaniem elementów historii, tradycji w połączeniu z teraźniejszością.

Widać było, że dzieci podeszły do tego zadania z wielkim zaangażowaniem, chętnie włączyły się w przygotowanie imprezy. Na zakończenie każdy mógł popróbować, jak smakują tradycyjne ciasta góralskie. Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za uświetnienie imprezy swoją obecnością, rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie poczęstunku, uczniom, którzy przyszli w pięknych strojach ludowych i zapraszamy za rok!

Z góralskim pozdrowieniem heeeej!

Bożena Majdak

Belfer potrafi? Potrafi!

Nauczycielskie warsztaty – wtorek godz. 18.00. A na warsztacie bransoletki kumihimo. To dopiero początki. Wszystkie bransoletki zostaną wklejone w odpowiednie końcówki, dostaną zapięcia i metalowe zawieszki. Ale już teraz widać, że będą super!

Majowa akademia

29 kwietnia, w ostatnim dniu przed świątecznym wolnym czasem majowym, szkolna społeczność wzięła udział w uroczystej akademii z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program poetycko-muzyczny i taneczny pt: „Od Chrztu po niepodległość” wprowadził nas w nastrój świąteczny i zainspirował intelektualnie oraz duchowo do przeżywania wielkich jubileuszy. Dziękujemy gościom z Rady Gminy, z Komisji Oświaty za obecność i wspólne świętowanie.

Jacek Biłko

Więcej artykułów…