WYPRAWA POD FORT

Ostatnio wszystko dookoła mieni się pięknymi barwami jesieni, dlatego świetlicowa ekipa przy SP Węgierska Górka postanowiła nie tracić czasu na siedzenie w szkole i 19 października wyruszyliśmy na wyprawę pod fort Waligóra.

Odziani w mundury z pomalowanymi twarzami, zapasami jedzenia i picia, z bojowym nastawieniem dziarsko ruszyliśmy w drogę, podziwiając otaczający nas krajobraz. Pokonywanie trasy przeplatane było zdobywaniem punktów związanych z wykonywaniem określonych zadań. Dzieci miały szansę wykazać się w różnymi umiejętnościami i sprawnościami. Trzeba było biegać w zwartym szeregu, czołgać się, rozwiązać zagadkę i utworzyć napis z ciał oraz przenieść kolegę lub koleżankę na ,,barana” przez kładkę na Sole. Po przejściu na drugą stronę rzeki czekały na nas następujące zadania: wspinanie się po skarpie, rzut do celu, podawanie piórka na czas… i zdobycie fortu.

Wszystkim tym zmaganiom towarzyszyła zdrowa rywalizacja, silna motywacja i wiele śmiechu.

Dzieci doskonale się bawiły, ale też szybko reagowały na polecenia pań komendantek Bożeny Hazuki i Anny Kalinowskiej. Do świetlicy wróciliśmy bardzo zadowoleni i wyczerpani, ale z poczuciem dobrze spełnionego zadania. O zmęczeniu już zapomnieliśmy! Jeśli tylko pogoda znów dopisze, chcemy naszą przygodę powtórzyć.

Pozdrawiamy wszystkich amatorów pieszych wycieczek i zachęcamy do ruchu na świeżym powietrzu.

Anna Kalinowska Bożena Hazuka

Żegnaj zimo!

Bardzo dużą frajdą dla uczniów świetlicy szkolnej było wykonanie symbolu zimy Marzanny. W uroczystym pochodzie przeszliśmy nad rzekę Sołę i tam, jak nakazuje zwyczaj, rzuciliśmy ją z mostu do wody. Słomiany symbol zimy żegnaliśmy wierszem i piosenką ,,Marzanno , Marzanno ty zimowa panno dzisiaj Cię żegnamy, wiosnę zapraszamy” .

Radości było dużo, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie uczniów.

B. H.

Spotkanie z myśliwymi

W dniu 13.03.2015r. gościli na świetlicy zaprzyjaźnieni myśliwi z Koła Łowieckiego „Puchacz” z Kamesznicy. Podczas prowadzonej przez myśliwych prelekcji uczniowie dowiedzieli się, jak dbać o zwierzęta leśne w różnych porach roku. Szczególnie zwrócili uwagę na okres zimowy, chodzi tutaj o dokarmianie zwierząt. Dzieci dowiedziały się jak i czym je karmić. Natomiast w okresie wiosny, kiedy to rodzą się młode np. sarenki nie należy ich dotykać ani zabierać do domu, gdyż zostaną odtrącone przez swoje matki. Panowie przypomnieli dzieciom jak należy się zachować się w lesie, gdy na drodze spotkamy dziką zwierzynę. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się przyniesione przez myśliwych rekwizyty takie jak: zrzuty jelenia byka (poroże), zrzuty sarny rogacza (parostki) oraz fajki i szable dzika. Każde dziecko mogło dotknąć tych rekwizytów. Uczniowie byli zdziwieni, że jeleń (byk) nosi na głowie blisko dziesięciokilogramowy ciężar. Dowiedzieli się też, że w okresie wiosennym można znaleźć takie zrzuty w lesie. Poznały odgłosy zwierzyny zamieszkującej lasy beskidzkie.

Na zakończenie myśliwi przeprowadzili konkurs wiedzy o lesie i zwierzętach go zamieszkujących. Uczniowie, którzy byli najbardziej aktywni otrzymali nagrody książkowe od Koła Łowieckiego „Puchacz”. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Dzieci zadawały wiele pytań, a zaproszeni goście odpowiadali w bardzo ciekawy sposób. Uczniowie podziękowali myśliwym za miło spędzony czas i nagrodzili ich gromkimi brawami.

Dzieci już cieszą się na kolejne spotkanie, które odbędzie się w lesie.

B. H.