Wycieczki... spotkania...

WARSZTATY TANECZNE W SZKOLE TAŃCA SWING w Żywcu

W sobotę - 31 października - wszyscy  miłośnicy tańca z naszej szkoły mieli okazję pogłębiać  swoje umiejętności taneczne w SWINGU. Warsztaty poprowadził Pan Michał Stasica, trener i sędzia tańca towarzyskiego. Podczas specjalnie dla nas zorganizowanych zajęć, uczyliśmy się nowych układów choreograficznych, doskonaliliśmy technikę tańca i ... oczywiście świetnie się bawiliśmy! Miło i przyjemnie spędziliśmy czas w szkole, a przy tym dużo się nauczyliśmy. Chcielibyśmy tam jeszcze kiedyś wrócić!

Lucyna Kurtyka

 

Wycieczka - Park Etnograficzny w Ślemieniu

24 października, w sobotę SKKT SP w Węgierskiej Górce zorganizowało wyjazd do Parku Etnograficznego – Skansenu w Ślemieniu. Bilety wstępu otrzymaliśmy od Starostwa Powiatowego w Żywcu w nagrodę za aktywnie działające koło turystyczno - krajoznawcze w powiecie. Pozostało tylko wybrać termin wycieczki, zgłosić grupę, aby czekał na nas przewodnik i zorganizować transport.

W sobotę 24 października 30 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Bożeny Majdak

i Katarzyny Mazurek wyruszyło do Ślemienia poznawać DZIEDZICTWO KULTUROWE Żywiecczyzny.

Zwiedziliśmy kilkanaście obiektów- chałup, w które na nowo została tchnięta wyjątkowa dusza. Wnętrza urządzono tak, że wspaniale zobrazowały wszelkie aspekty życia górali, zarówno tych biednych jak i bogatych. Zwiedziliśmy kuźnię, zapoznaliśmy się nie tylko z obowiązkami kowala, ale także z jego usługami dentystycznymi. Odwiedziliśmy małomiasteczkową aptekę, dla kontrastu „chałupę zielarki” a także poznaliśmy sposoby leczenia praktykowane przez wiejską zielarkę zwaną „babką”. Zobaczyliśmy także XIX wieczną zagrodę. Wizytę w Skansenie zakończyliśmy w sklepiku z pamiątkami działającym na terenie parku.

Pogoda nam dopisała, uśmiechy gościły na wszystkich buźkach więc na zakończenie wycieczki pojechaliśmy do McDonalda…. ku uciesze wszystkich uczestników.

Opiekun SKKT mgr B. Majdak

Zwiedziliśmy Dolinę Zimnika

Uczniowie klasy IIIa i IIIb pojechali 6 października 2015r. do Doliny Zimnika i tam przeszli ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną. Trasa przebiegała przez piękny las leśnictwa Węgierska Górka, na terenie gminy Lipowa. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z otaczającą przyrodą. Pan leśniczy, który nas oprowadzał po tej ścieżce, zwrócił uwagę na różnorodność organizmów współżyjących w środowisku leśnym. Omówił funkcje lasu i jego znaczenie w przyrodzie i w życiu człowieka. Opowiedział również, jak trudny i odpowiedzialny jest zawód leśnika. Dzieci miały okazję zwiedzić szkółkę leśną, zobaczyć młode drzewka i możliwość rozpoznawania ich gatunków.

Po tej pięknej lekcji przyrody był również czas na gry i zabawy przy ognisku oraz pieczenie kiełbasek. Pogoda nam dopisała, zadowoleni i radośni wróciliśmy do szkoły.

Serdeczne podziękowania dla pana Władysława Żółtego, który pomógł zorganizować zajęcia przyrodnicze i dla pana Janusza Rubysa, który w ciekawy sposób przekazał uczniom wiedzę przyrodniczo-ekologiczną.

Teresa Gawlińska

XVII Rajd "Czyste Góry" - Twardorzeczka

Jak co roku uczestnicy SKKT w naszej szkole wyruszyli na szlak, by wziąć koleiny już raz udział w jesiennym Rajdzie „Czyste Góry” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.

19 października w sobotę o 8 rano uczestnicy pod opieką opiekuna SKKT p. B. Majdak i p. K. Mazurek wyruszyli z Dworca PKS . Pomimo, że pogoda tym razem nie dopisała, wszyscy byli w dobrych humorach i pomaszerowali czyścić szlaki. Droga wiodła z Węgierskiej Górki ul. Zieloną przez Przybędzę, Matyskę, gdzie znajdował się punkt kontrolny grup, Radziechowy, by dotrzeć do Twardorzeczki, gdzie była meta rajdu. Po drodze zebraliśmy 12 worków śmieci (w tym 4 duże i 8 małych) za które w konkursie za największą ilość zebranych śmieci zdobyliśmy w powiecie 4 miejsce i otrzymaliśmy nagrodę. Przystąpiliśmy również do konkursu na najaktywniejsze koło w powiecie

i otrzymaliśmy wyróżnienie, a w nagrodę 30 biletów wstępu do Parku Etnograficznego w Ślemieniu.

Sukcesem mogą poszczycić się uczestnicy rajdu w indywidualnych konkursach:

w krajoznawczym konkursie powiatowym - I miejsce KACPER HOLICZ

w ekologicznym konkursie powiatowym – I miejsce DOMINIKA MAZUREK

Wszyscy wrócili zadowoleni i "zaklepali" już miejsc na następny rajd.

Opiekun SKKT mgr B. Majdak

Wakacje w Grecji

Uczniowie naszej szkoły - i nie tylko - mieli możliwość skorzystać z wyjazdu na kolonio - obóz W SKOTINIE BEACH – GRECJI od 27.06. do 8. 07. 2015r. organizowanej przez opiekuna SKKT p. B. Majdak i p. B. Hazukę przy współpracy BESKID TRANS z Żywca.

W kolonii – obozie wzięło udział 44 uczestników w wieku 10-17 lat. Cały czas świeciło słońce i upał dawał się we znaki. Pomimo skwaru z nieba prowadzone były zajęcia sportowe, przeprowadzono antyczną Olimpiadę – zawody ku czci Zeusa, mecz herosów w siatkówkę plażową, pojedynek rydwanów, bieg hoplitów i pięciobój.

Uczestnicy mogli także zdobyć wiedzę na temat zarówno starożytnej jak i współczesnej Grecji, a także z mitologii, by sprawdzić się w licznych konkursach o bogach, herosach i mitach: Poudawaj Greka, 1 z 10 czy Grekomania.

Oprócz opalania i kąpieli została zorganizowana wspólna zabawa - konkurs drużyn Pytia - Pytio - Plastomania gdzie uczestnicy prześcigali się w pomysłach ucharakteryzowania Pytii- wyroczni i jej pomocniczek, a także Greków przychodzących z zapytaniami. Podsumowaniem zabawy były małe formy teatralne z własnymi wymyślonymi scenariuszami przygotowanymi w trakcie zabawy.

Była także dyskoteka i zabawa dla Bogów i Bogiń a także gra terenową pt. Mity greckie na wesoło z szyframi i szukaniem skarbu Zeusa i pozostałości po Hydrze. Uczestnicy brali czynny udział we wszystkich zajęciach, nie było pojękiwań, stękań typu "nie chce mi się", bawili się przy tym świetnie.

Za konkursy przyznawane były nagrody, ponadto każde dziecko otrzymało upominek i dyplomy pamiątkowe zakupione z własnych środków kadry.

Zorganizowano wyjazd do Leptokarii na targ, pieszą wycieczkę do Platomonas - urokliwej miejscowości z kościołem prawosławnym oraz piękną piaszczystą plażą w środku miasteczka, a także z ruinami średniowiecznego zamku z XIII wieku.

Uczestnicy także brali udział w wycieczkach fakultatywnych. Wszyscy skorzystali

z rejsu na wyspę Skiatos z Metaksa-party, całodniowego wyjazdu na piaszczystą plażę do Neiporii, a 20 osób pojechało zwiedzać Meteory.

Dzieci i młodzież wróciła zadowolona z "zaklepaniem" swojej osoby w następnym roku na turnusie kolonio-obozowym. Gdzie? Nie wiadomo, ale wiadomo na pewno, że trzeba gdzieś pojechać, bo chętnych sporo.

Opiekun SKKT mgr Bożena Majdak