Wycieczki... spotkania...

XVIII Wiosenny Zlot „Czyste Góry” 2016

Jak co roku członkowie SKKT w SP Węgierska Górka wyruszyli na szlak by wziąć udział w XVIII Wiosennym Zlocie Turystyczno – Ekologicznym „Czyste Góry” 2016 organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Głównym celem imprezy – było porządkowanie szlaków turystycznych, ochrona przyrody, promowanie walorów turystycznych i przyrodniczych Beskidów, turystyki górskiej i kwalifikowanej oraz rozwijanie sprawności fizycznej młodzieży i jej zamiłowania do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Uczestnicy Zlotu mieli do wyboru 5 tras, tym razem prowadzących do Schroniska Młodzieżowego w Zarzeczu. Nasza ekipa pod opieką opiekuna SKKT p. B. Majdak

i p. K. Mazurek wybrała trasę z Wilkowic. Wczesnym rankiem

w sobotę zebraliśmy się na Dworcu PKP by pociągiem o godz.7:07 wyruszyć do celu. Po dojechaniu na miejsce wyruszyliśmy zielonym szlakiem na Magurkę, by po krótkim odpoczynku zaliczyć następny szczyt Czupel. Wszystko było super, pogoda wspaniała, czas dobry, humory wszystkim dopisywały, a po sesji zdjęciowej na szczycie poszliśmy czerwonym szlakiem dalej. Do Zarzecza, gdzie była meta Zlotu, dotarliśmy z małymi przygodami. Zebraliśmy 7 worków śmieci, niestety za mało, aby zdobyć nagrodę. Natomiast sukcesem mogą poszczycić się uczestnicy Zlotu w indywidualnych konkursach:

  • w krajoznawczym konkursie powiatowym - I miejsce KACPER HOLICZ
  • w ekologicznym konkursie powiatowym – I miejsce DOMINIKA MAZUREK

Bożena Majdak

Ferie z filmem

23 lutego (w czasie ferii zimowych) 40-oro chętnych z naszej szkoły z klas 4-6 pod opieką nauczycieli wybrało się na wycieczkę do galerii "Gemini" w Bielsku Białej. Głównym punktem wycieczki był seans filmowy w Cinema City. Film animowany pt: "Zwierzogród" okazał się świetną rozrywką, tym bardziej, że na zewnątrz było zimno i padał deszcz. Po seansie mogliśmy zrobić zakupy i spędzić miło czas w KFC przy ulubionych potrawach. Okazuje się, że fajnie można spędzić dzień z koleżankami i kolegami podczas ferii, w atmosferze zabawy i rozrywki. Dziękujemy Panu Jackowi Biłko za zorganizowanie wycieczki oraz Paniom: Anicie Skrzypek i Dorocie Waligórze za opiekę.

Uczestnicy

Ferie w Krakowie

W drugi dzień ferii 16 lutego 2016 r. odbyła się wycieczka do Krakowa, w której uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego, gdzie podziwialiśmy renesansowy dziedziniec z krużgankami oraz Katedrę Wawelską - symbol wiary, dumy

i świetności dawnych czasów. Zobaczyliśmy także kryptę w podziemiach Królewskiej Katedry z grobowcami wieszczów narodowych. Po wyjściu z Katedry udaliśmy się z przewodnikiem do reprezentacyjnych komnat królewskich na Wawelu. Grupa miała także okazję spotkać legendarnego smoka Wawelskiego.

Z Wawelu udaliśmy się zabytkowymi ulicami Krakowa do najmniejszej na świecie Fabryki Cukierków „Ciuciu Cukier Artist” by uczestniczyć w pokazie produkcji cukierków. W trakcie pokazu uczestnicy odpowiadali na zadawane pytania i za każdą dobrą odpowiedź otrzymywali nagrodę w postaci dużego lizaka ręcznie robionego.

Po pokazie kontynuowaliśmy spotkanie z historią udając się na Rynek Starego Miasta. Rynek ten słusznie słynie w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa, są Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza i bez wątpienia Lajkonik. Oczywiście mieliśmy okazje usłyszeć hejnał z wieży Kościoła Mariackiego. Niepowtarzalny klimat Krakowa dało się także odczuć spacerując uliczkami Starego Miasta m.in. Floriańską kończącą się Barbakanem.

Z pewnością nowych wrażeń uczestnikom dostarczyło odkrycie we wnętrzu Sukiennic niesamowitych, maleńkich i trochę większych kolorowych kramików, wypełnionych po brzegi mnóstwem pamiątek: figurek z podobizną wawelskiego smoka, dzwoneczków, dzbanuszków, koszulek z nadrukiem i mnóstwem jeszcze innych drobiazgów. Zwiedzanie zakończyliśmy na ulicy Jagiellońskiej w Collegium Maius, najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wycieczka do Krakowa była doskonałą lekcją historii, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski. Niektórzy z uczestników byli tu po raz pierwszy, szkoda że ich przygoda z Krakowem była taka krótka, ale mam wrażenie, że kiedyś wrócą, by odkrywać w nim ukryte i nieznane zakątki.

Organizator wycieczki: opiekun SKKT mgr Bożena Majdak

Nasze wspomnienia z kuligu

26 stycznia klasa II a wybrała się na kulig. Do Żabnicy na Skałkę dojechaliśmy autobusem, a tam już czekały na nas dwa zaprzęgi z saniami. Dzięki ogromnej uprzejmości właścicieli pensjonatu ALASKA i zaangażowaniu naszych wspaniałych rodziców impreza udała się nam na przysłowiową ,,szóstkę ''. A oto jak jedna z naszych klasowych reporterek opisała całe zdarzenie:

Dzisiejszy dzień był niesamowity. Zamiast się uczyć – pojechaliśmy na kulig klasowy. Jechaliśmy dużymi saniami, śpiewaliśmy piosenki, jedliśmy pyszne kiełbaski. Mmm... były pyszne, palce lizać! Wszyscy ulepiliśmy bałwana. Największą frajdę sprawiało mi zjeżdżanie na jabłuszku. Było przy tym dużo pisku, śmiechu i radości. Aż żal było wracać do szkoły! Na długo w mojej pamięci pozostaną wspomnienia z kuligu klasowego! Wiktoria

Lucyna Kurtyka

Ferie w Krakowie

16 lutego 2016r. – wtorek

KOSZT 39 zł (tylko przy 50 osobach)

SKKT w SP Węgierska Górka organizuje w czasie ferii wyjazd do Krakowa

W programie:

• Wzgórze Wawelskie – Katedra Wawelska – Zamek Wawelski - zwiedzanie z przewodnikiem komnat królewskich (godz. 9:40)

• przejście Drogą Królewską

• uczestniczenie w pokazie produkcji cukierków w „Ciuciu Cukier Artist” - najmniejszej na świecie Fabryce Cukierków na ul. Grodzkiej- każdy uczestnik dostaje paczkę cukierków 60 g

• Rynek Główny – Sukiennice – Kościół Mariacki - Wieża Ratuszowa

• dziedziniec Collegium Maius – najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego

• Barbakan, Brama Floriańska

• McDonald’s na ul. Floriańskiej

W CENIE: przejazd, wstęp na Zamek Królewski - zwiedzanie komnat + przewodnik, udział w pokazie produkcji cukierków

Powrót ok. 18 - 18:40

ZAPISY – opiekun SKKT p. mgr Bożena Majdak