Wycieczki... spotkania...

Zwiedziliśmy Dolinę Zimnika

Uczniowie klasy IIIa i IIIb pojechali 6 października 2015r. do Doliny Zimnika i tam przeszli ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną. Trasa przebiegała przez piękny las leśnictwa Węgierska Górka, na terenie gminy Lipowa. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z otaczającą przyrodą. Pan leśniczy, który nas oprowadzał po tej ścieżce, zwrócił uwagę na różnorodność organizmów współżyjących w środowisku leśnym. Omówił funkcje lasu i jego znaczenie w przyrodzie i w życiu człowieka. Opowiedział również, jak trudny i odpowiedzialny jest zawód leśnika. Dzieci miały okazję zwiedzić szkółkę leśną, zobaczyć młode drzewka i możliwość rozpoznawania ich gatunków.

Po tej pięknej lekcji przyrody był również czas na gry i zabawy przy ognisku oraz pieczenie kiełbasek. Pogoda nam dopisała, zadowoleni i radośni wróciliśmy do szkoły.

Serdeczne podziękowania dla pana Władysława Żółtego, który pomógł zorganizować zajęcia przyrodnicze i dla pana Janusza Rubysa, który w ciekawy sposób przekazał uczniom wiedzę przyrodniczo-ekologiczną.

Teresa Gawlińska

XVII Rajd "Czyste Góry" - Twardorzeczka

Jak co roku uczestnicy SKKT w naszej szkole wyruszyli na szlak, by wziąć koleiny już raz udział w jesiennym Rajdzie „Czyste Góry” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.

19 października w sobotę o 8 rano uczestnicy pod opieką opiekuna SKKT p. B. Majdak i p. K. Mazurek wyruszyli z Dworca PKS . Pomimo, że pogoda tym razem nie dopisała, wszyscy byli w dobrych humorach i pomaszerowali czyścić szlaki. Droga wiodła z Węgierskiej Górki ul. Zieloną przez Przybędzę, Matyskę, gdzie znajdował się punkt kontrolny grup, Radziechowy, by dotrzeć do Twardorzeczki, gdzie była meta rajdu. Po drodze zebraliśmy 12 worków śmieci (w tym 4 duże i 8 małych) za które w konkursie za największą ilość zebranych śmieci zdobyliśmy w powiecie 4 miejsce i otrzymaliśmy nagrodę. Przystąpiliśmy również do konkursu na najaktywniejsze koło w powiecie

i otrzymaliśmy wyróżnienie, a w nagrodę 30 biletów wstępu do Parku Etnograficznego w Ślemieniu.

Sukcesem mogą poszczycić się uczestnicy rajdu w indywidualnych konkursach:

w krajoznawczym konkursie powiatowym - I miejsce KACPER HOLICZ

w ekologicznym konkursie powiatowym – I miejsce DOMINIKA MAZUREK

Wszyscy wrócili zadowoleni i "zaklepali" już miejsc na następny rajd.

Opiekun SKKT mgr B. Majdak

Wakacje w Grecji

Uczniowie naszej szkoły - i nie tylko - mieli możliwość skorzystać z wyjazdu na kolonio - obóz W SKOTINIE BEACH – GRECJI od 27.06. do 8. 07. 2015r. organizowanej przez opiekuna SKKT p. B. Majdak i p. B. Hazukę przy współpracy BESKID TRANS z Żywca.

W kolonii – obozie wzięło udział 44 uczestników w wieku 10-17 lat. Cały czas świeciło słońce i upał dawał się we znaki. Pomimo skwaru z nieba prowadzone były zajęcia sportowe, przeprowadzono antyczną Olimpiadę – zawody ku czci Zeusa, mecz herosów w siatkówkę plażową, pojedynek rydwanów, bieg hoplitów i pięciobój.

Uczestnicy mogli także zdobyć wiedzę na temat zarówno starożytnej jak i współczesnej Grecji, a także z mitologii, by sprawdzić się w licznych konkursach o bogach, herosach i mitach: Poudawaj Greka, 1 z 10 czy Grekomania.

Oprócz opalania i kąpieli została zorganizowana wspólna zabawa - konkurs drużyn Pytia - Pytio - Plastomania gdzie uczestnicy prześcigali się w pomysłach ucharakteryzowania Pytii- wyroczni i jej pomocniczek, a także Greków przychodzących z zapytaniami. Podsumowaniem zabawy były małe formy teatralne z własnymi wymyślonymi scenariuszami przygotowanymi w trakcie zabawy.

Była także dyskoteka i zabawa dla Bogów i Bogiń a także gra terenową pt. Mity greckie na wesoło z szyframi i szukaniem skarbu Zeusa i pozostałości po Hydrze. Uczestnicy brali czynny udział we wszystkich zajęciach, nie było pojękiwań, stękań typu "nie chce mi się", bawili się przy tym świetnie.

Za konkursy przyznawane były nagrody, ponadto każde dziecko otrzymało upominek i dyplomy pamiątkowe zakupione z własnych środków kadry.

Zorganizowano wyjazd do Leptokarii na targ, pieszą wycieczkę do Platomonas - urokliwej miejscowości z kościołem prawosławnym oraz piękną piaszczystą plażą w środku miasteczka, a także z ruinami średniowiecznego zamku z XIII wieku.

Uczestnicy także brali udział w wycieczkach fakultatywnych. Wszyscy skorzystali

z rejsu na wyspę Skiatos z Metaksa-party, całodniowego wyjazdu na piaszczystą plażę do Neiporii, a 20 osób pojechało zwiedzać Meteory.

Dzieci i młodzież wróciła zadowolona z "zaklepaniem" swojej osoby w następnym roku na turnusie kolonio-obozowym. Gdzie? Nie wiadomo, ale wiadomo na pewno, że trzeba gdzieś pojechać, bo chętnych sporo.

Opiekun SKKT mgr Bożena Majdak

Uczniowie w największej elektrowni w Polsce!

Uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. Obrońców Węgierskiej Górki 27 maja 2015 r. mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do największej na Górnym Śląsku elektrowni w Rybniku, należącej do EDF Polska.

Grupa EDF jest największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej w Polsce, największym producentem energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, zaopatrując w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Zieloną Górę, Wrocław i Siechnice oraz Toruń. EDF posiada systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku. Częścią Grupy w Polsce jest również EDF Fenice Poland, podmiot odpowiedzialny za wdrażanie projektów efektywności energetycznej oraz outsourcing działalności energetyczno - ekologicznej w przedsiębiorstwach przemysłowych.

Podczas zwiedzania elektrowni przewodnik udzielił uczniom podstawowych informacji na temat jej działalności, pokazał najwyższe kominy, halę maszynowni liczącą 400 metrów długości oraz opisał jak produkuje się prąd.

We wtorek 2 czerwca 2015 r. w naszej szkole odbył się konkurs - dotyczący elektrowni - na temat produkcji prądu. Nagrody ufundował przedstawiciel działu sprzedaży EDF Polska pan Tomasz Krzempek.

Jolanta Lubos

Klasy czwarte w Ojcowie

Szóstego maja uczniowie klas IV a i IV b wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Ojcowa. Trwała ona cały dzień. Rozpoczęła się o godzinie 7.00 rano wyjazdem ze stacji PKS w Węgierskiej Górce, a zakończyła o 20.00. Celem wycieczki było zwiedzenie Ojcowskiego Parku Narodowego i wizyta w znajdującym się tam muzeum. Trzy godziny jazdy autobusem mijały bardzo szybko, gdyż w autokarze czwartoklasiści słuchali muzyki, rozmawiali i opowiadali dowcipy. Po przybyciu na miejsce, do grupy wycieczkowiczów dołączył przewodnik, który oprowadzał wszystkich po muzeum i parku. Zwiedzających zainteresowało to, że historia związana z przyrodą parku przedstawiona była za pomocą nowoczesnych technik, w tym również poprzez film w 3D. W programie wycieczki uwzględniono także pieszą wędrówkę czarnym szlakiem do Jaskini Łokietka. Droga była długa i wyczerpująca, dlatego uczniowie co jakiś czas robili krótkie przerwy na odpoczynek. Towarzyszący grupie przewodnik opowiadał o różnych roślinach, drzewach i innych ciekawostkach przyrodniczych, jakie mijano po drodze. Przed wejściem do jaskini wszyscy założyli kurtki, gdyż panowała tam dużo niższa temperatura niż na zewnątrz. Przewodnik opowiedział legendę o królu Łokietku związaną właśnie z tą jaskinią. Wnętrze groty przypominało pomieszczenie mieszkalne, dlatego jej części nazwano jadalnią, sypialnią, czy komnatą. Płaski, duży kamień przypominał łóżko. Zgodnie z legendą, którą opowiedział przewodnik, spał na niej Łokietek. W trakcie wycieczki uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na tle skały w kształcie dłoni. Potem wszyscy wsiedli do autobusu. Z powodu nagłego deszczu nie zrealizowano planu udania się pod Maczugę Herkulesa, ale można było ja oglądać z okien autobusu. Wracając do domu wszyscy mieli dobre humory, pełni wrażeń opowiadali o poznanych atrakcjach. Wycieczka bardzo się udała. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie po przyjeździe do Węgierskiej Górki, udali się z rodzicami do domu.

Jolanta Krzus

Więcej artykułów…