Wycieczki... spotkania...

Uczniowie w największej elektrowni w Polsce!

Uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. Obrońców Węgierskiej Górki 27 maja 2015 r. mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do największej na Górnym Śląsku elektrowni w Rybniku, należącej do EDF Polska.

Grupa EDF jest największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej w Polsce, największym producentem energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, zaopatrując w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Zieloną Górę, Wrocław i Siechnice oraz Toruń. EDF posiada systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku. Częścią Grupy w Polsce jest również EDF Fenice Poland, podmiot odpowiedzialny za wdrażanie projektów efektywności energetycznej oraz outsourcing działalności energetyczno - ekologicznej w przedsiębiorstwach przemysłowych.

Podczas zwiedzania elektrowni przewodnik udzielił uczniom podstawowych informacji na temat jej działalności, pokazał najwyższe kominy, halę maszynowni liczącą 400 metrów długości oraz opisał jak produkuje się prąd.

We wtorek 2 czerwca 2015 r. w naszej szkole odbył się konkurs - dotyczący elektrowni - na temat produkcji prądu. Nagrody ufundował przedstawiciel działu sprzedaży EDF Polska pan Tomasz Krzempek.

Jolanta Lubos

Klasy czwarte w Ojcowie

Szóstego maja uczniowie klas IV a i IV b wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Ojcowa. Trwała ona cały dzień. Rozpoczęła się o godzinie 7.00 rano wyjazdem ze stacji PKS w Węgierskiej Górce, a zakończyła o 20.00. Celem wycieczki było zwiedzenie Ojcowskiego Parku Narodowego i wizyta w znajdującym się tam muzeum. Trzy godziny jazdy autobusem mijały bardzo szybko, gdyż w autokarze czwartoklasiści słuchali muzyki, rozmawiali i opowiadali dowcipy. Po przybyciu na miejsce, do grupy wycieczkowiczów dołączył przewodnik, który oprowadzał wszystkich po muzeum i parku. Zwiedzających zainteresowało to, że historia związana z przyrodą parku przedstawiona była za pomocą nowoczesnych technik, w tym również poprzez film w 3D. W programie wycieczki uwzględniono także pieszą wędrówkę czarnym szlakiem do Jaskini Łokietka. Droga była długa i wyczerpująca, dlatego uczniowie co jakiś czas robili krótkie przerwy na odpoczynek. Towarzyszący grupie przewodnik opowiadał o różnych roślinach, drzewach i innych ciekawostkach przyrodniczych, jakie mijano po drodze. Przed wejściem do jaskini wszyscy założyli kurtki, gdyż panowała tam dużo niższa temperatura niż na zewnątrz. Przewodnik opowiedział legendę o królu Łokietku związaną właśnie z tą jaskinią. Wnętrze groty przypominało pomieszczenie mieszkalne, dlatego jej części nazwano jadalnią, sypialnią, czy komnatą. Płaski, duży kamień przypominał łóżko. Zgodnie z legendą, którą opowiedział przewodnik, spał na niej Łokietek. W trakcie wycieczki uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na tle skały w kształcie dłoni. Potem wszyscy wsiedli do autobusu. Z powodu nagłego deszczu nie zrealizowano planu udania się pod Maczugę Herkulesa, ale można było ja oglądać z okien autobusu. Wracając do domu wszyscy mieli dobre humory, pełni wrażeń opowiadali o poznanych atrakcjach. Wycieczka bardzo się udała. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie po przyjeździe do Węgierskiej Górki, udali się z rodzicami do domu.

Jolanta Krzus

Z wizytą w Banialuce

31 marca uczniowie klas I-III byli uczestnikami wyjazdu do Teatru „Banialuka” w Bielsku-Białej. Spektakl, który obejrzeli nosił tytuł „Wąż”. Tytułowy bohater czuł się pokrzywdzony, że nie posiada rąk ani nóg. Nie może dostać na urodziny rękawiczek, albo skarpet. Wyrusza więc na poszukiwanie brakujących kończyn. W podróży towarzyszą mu Chomik i Gekon, a niezwykłe ich przygody opowiada kochający zwierzęta narrator. Na swojej drodze bohaterowie spotykają Wróżkę Zębuszkę, Magika, Królika, Pająka i Ptaka, a w końcu samego Boga. Ta niezwykła podróż pozwala Wężowi zrozumieć, że prawdziwą magią jest przyjaźń i piękno bycia sobą, że świat jest bardziej interesujący właśnie dlatego, że każdy z nas jest inny. Ale to możliwe jest tylko dzięki akceptacji i tolerancji cudzej inności.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie, które pełne było melodyjnych piosenek, zaskakujących zwrotów akcji, ciekawych dialogów, pięknych strojów i pomysłowo wykonanych, z instrumentów muzycznych, kukiełek zwierząt. Mają nadzieję, że nie była to ostatnia wizyta na deskach bielskiego teatru.

Renata Cul

Zakopane w ferie

W drugim tygodniu ferii uczniowie Szkoły Podstawowej mieli okazje wyjazdu do Zakopanego. 39 dzieci i 13 rodziców w tłusty czwartek w godzinach rannych wyruszyło na wycieczkę. Po przyjeździe wjechaliśmy kolejką krzesełkową na Butorowy Wierch podziwiając roztaczające się widoki na panoramę Tatr od Hawrania po Osobistą, by następnie „wierchem” pomaszerować na Gubałówkę. Pogoda nam dopisała świeciło słońce a śnieg skrzypiał pod nogami. Po zjeździe z Gubałówki udaliśmy się na Krupówki – reprezentacyjną ulicę w samym centrum miasta i oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w Mc Donaldzie. Humory wszystkim dopisywały.

By tradycji stała się zadość organizatorzy zadbali również o to, by każdy uczestnik w tłusty czwartek mógł skonsumować świeżutkie pączki z konfiturą różaną. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszej części roku nie będzie mu się wiodło.

Z uśmiechem na ustach, zadowoleni wszyscy wrócili do Węgierskiej Górki

Organizator - opiekun SKKT mgr Bożena Majdak

Podziękowania opiekunom wycieczki : Pani Urszuli Kusa i Panu Marcinowi Wolnemu, że poświecili swój wolny czas by umilić ferie dzieciom.

Va w Nickulinie

W dniach 29-30 października byliśmy na wycieczce klasowej w Nickulinie. Pojechaliśmy w środę po lekcjach. Na miejscu byliśmy około godziny 14:00. Pierwszego dnia poszliśmy na wycieczkę do lasu na 3 godziny. Była to męcząca trasa, ale jak zwykle nasza klasa dała sobie radę. Po wyczerpującym marszu zjedliśmy pyszną kolację i zrobiliśmy dyskotekę.

Drugiego dnia wstaliśmy o 5:00 rano bo obudził nas KOGUT! Następnie mieliśmy warsztaty ekologiczne oraz bawiliśmy się w nindże.

I niestety musieliśmy wrócić do domu :)