Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej w Szkole Podstawowej w Węgierskiej Górce

2 grudnia w naszej szkole miał miejsce gminny przegląd pieśni patriotycznej, w którym konkurowali ze sobą uczniowie kilku kategorii wiekowych ze szkół i przedszkoli Gminy Węgierska Górka w ramach konkursu pieśni patriotycznej. Gminny przegląd prowadzili: Małgorzata Sobel i Jacek Biłko.

Konkurs Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek od 16 lat organizuje Akcja Katolicka naszej, Bielsko-Żywieckiej diecezji. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży dawnej i współczesnej pieśni patriotycznej, rozbudzanie patriotyzmu w najmłodszym pokoleniu, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej i przywiązania do ziemi ojczystej oraz inspirowanie zainteresowań problematyką pieśni patriotycznej, tym samym poszukiwaniem jej źródeł przez najmłodsze pokolenie.

Nasza szkoła od wielu już lat organizuje i przeprowadza gminny przegląd we współpracy z Akcją Katolicką w Cięcinie. Jak co roku wielu gości odpowiedziało na zaproszenie organizatorów i zaszczyciło nas swoją obecnością. Byli wśród nich: Ksiądz Prałat Stanisław Bogacz, Przewodniczący Rady Gminy Wojciech Sobel wraz z radnymi z komisji oświaty Anną Kalinowską i Janem Juraszem, Wójt Gminy Piotr Tyrlik z zastępcą Marianem Kurowskim, Radny Rady Powiatu Władysław Skrzyp. W imieniu organizatorów głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej Irena Lach i Prezes Akcji Katolickiej Stanisław Czulak, którzy podziękowali wszystkim uczestnikom za udział, ich opiekunom oraz gościom za przybycie, a także za pomoc przy wręczaniu dyplomów i nagród. Zwycięzcy poszczególnych kategorii wystąpią na uroczystej gali finałowej w Bielsku Białej.

Jacek Biłko

 

 

Wyniki Przeglądu Pieśni Patriotycznej - etap szkolny

4 listopada odbył się szkolny etap Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:

KL. I – III

KATEGORIA: SOLO – DUETY – MAŁE ZESPOŁY (do 6 osób):

I miejsce

Klasa 2 c (U. Gawlas, Ł.Piętka, O. Murańska, J. Wojciuch, A. Pucińska, M. Bogdał)

II miejsce

Emilia Jurasz

III miejsce

Maja Jeleń i Zofia Piętka

Natalia Rejman

Wyróżnienie

Bruno Jurasz

 

KATEGORIA: DUŻE ZESPOŁY (powyżej 6 osób), CHÓR

I miejsce

Klasa 3 a (J. Cichoń, K. Cichoń, J. Suchońska, M. Nitecki, W. Semla, Z. Biesiedzin, Z. Kania)

II miejsce

Klasa 2 b (Nikodem Bambynek, Łucja Biegun, Michał Białożyt, Zofia Gluza, Wiktoria Kabacik, Klaudia Michalska, Nina Olejnik, Karol Pieczarka, Weronika Porzycka, Antonina Setla, Krzysztof Słowik, Weronika Sokół, Jan Tomiczek, Wiktoria Walaszek, Zuzanna Wojciuch)

Klasa 3 b (Wiktoria Tirak, Paweł Czapczyk, Kacper Kowalczyk, Kacper Łajczak, Nikodem Bednarz, Oliwia Mateja, Emilia Dziedzic, Sara Ćmiel, Weronika Ćmiel, Maria Krutak)

III miejsce

Klasa 2 a (Wiktoria Jurasz, Emilia Jurasz, Milena Kasperlik, Amelia Dziedzic, Oliwia Duraj, Wiktoria Pawlus, Ania Jabłońska, Wiktor Kurowski)

KL. IV – VI

KATEGORIA: SOLO – DUETY – MAŁE ZESPOŁY (do 6 osób)

I miejsce

Iga Kurowska

Julia Kupczak

Julia Kupczak i Gabriela Dziedzic

II miejsce -

Pola Kubiesa i Wiktoria Głowacz

Klasa 4 a (Nikola Kudełka, Emilia Kuś, Julia Gołuch, Aneta Hyla)

III miejsce

Krzysztof Król

Jolanta Krzus

MIĘDZYNARODOWY FINAŁ VENA SPORT FESTIVAL 2015

W ostatni weekend drużyna chłopców z naszej szkoły wzięła udział w MIĘDZYNARODOWYM FINALE VENA SPORT FESTIVAL 2015, który został rozegrany w Łodzi. Program imprezy:

SOBOTA 13.06.2015

  • 13.00 - wyjazd z Węgierskiej Górki w sobotę 13.
  • weryfikacja drużyn w Łodzi oraz skorzystanie z atrakcji Aquaparku "FALA",
  • przejazd do Konstantynowa Łódzkiego na nocleg.

NIEDZIELA 14.06. 2015

  • Msza św w Łodzi w Kościele przy Placu Wolności,
  • po mszy krótki spacer po ul. Piotrowskiej,
  • śniadanie i przejazd na stadion AZS gdzie od rana rozgrywały się zawody.

W zawodach uczestniczyło 154 sztafety z różnych szkół i państw. Nasza drużyna wystartowała w Międzynarodowym Finale biegów rozstawnych w sztafecie szwedzkiej.

Zawody trwały od 8.30 - 15.50. Nasz start odbył się o 13.35. Zdobyliśmy zaszczytne i jak najbardziej zasłużone 6 miejsce :) Po starcie był obiad i oczekiwanie na dekorację. I wreszcie powrót do domu.

Justyna Biegun

Iga Kurowska laureatką I miejsca...

... XIX Konkursu Poezji Religijnej „Obmyj mnie a nad śnieg wybieleję”.

26 kwietnia w Domu Katolickim Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu odbył się diecezjalny finał XIX Konkursu Poezji Religijnej „Obmyj mnie a nad śnieg wybieleję”. W finale, nasza uczennica - Iga Kurowska – zajęła pierwsze miejsce spośród laureatów konkursu w kategorii klas 4 – 6 szkół podstawowych. Iga zaprezentowała wiersz Romana Brandstaettera „Madonna Ateistów”. Jak się okazało, swoją wyjątkową interpretacją ujęła szacowne jury i zgromadzoną publiczność. Gratulując talentu i osiągnięcia, życzymy dalszej owocnej pracy i wielu sukcesów.

Jacek Biłko