XV Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – etap diecezjalny

13 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie diecezjalnym XV Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek. Wrócili z pamiątkowymi dyplomami. Teraz niecierpliwie czekamy na oficjalne ogłoszenie wyników!

Nasze sukcesy w powiatowych konkurach „Boże Narodzenie w Beskidach”!

W dniu 4 grudnia 2014 r. w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu 158 uczniów z terenu całego powiatu żywieckiego wzięło udział w konkursie plastycznym o tematyce świątecznej zorganizowanym przez Wydział TKSP Starostwa Powiatowego w Żywcu   w ramach cyklu „Boże Narodzenie w Beskidach”. Celem tego konkursu było rozwinięcie  i poszerzenie wśród dzieci i  młodzieży zainteresowań plastycznych, zachowanie tradycji bożonarodzeniowych oraz pozyskanie oryginalnych prac.

W kategorii kl. I - III uczennice naszej szkoły z klas drugich zostały laureatkami zajmując:

Wiktoria Tirak - I miejsce

Maria Talik - II miejsce

Do konkursu uczennice przygotowywały p. mgr T. Gawlińska i p. mgr I. Sobel.

Sukces odniosła również:

Pola Kubiesa  - II miejsce

Nauczyciel plastyki mgr B. Majdak

Uczniowie klas trzecich wzięli udział w konkursie literackim organizowanym w ramach cyklu imprez "Boże Narodzenie w Beskidach". Nagrody otrzymali:

Aneta Hyla

Barbara Krzus

Anna Pawlus

Franciszek Smolicki

Gratulujemy!

XVI Jesienny Rajd "Czyste Góry"

W sobotę, 20 września 2014 roku, uczniowie SKKT z klas V i VI pod opieką  pani: Bożeny Majdak i pani Urszuli Kusa wyruszyli na XVI Jesienny Zlot Turystyczno – Ekologiczny „Czyste Góry”. Wyruszyliśmy rankiem w sobotę podjeżdżając do przystanku Żywiec - Browar,  by następnie żółtym szlakiem pomaszerować na Grojec (612m n.p.m.). Pogoda nam sprzyjała, nie padało, świeciło słońce. Niespodzianki czekały na nas podczas schodzenia z dużego Grojca: ślizgawki z błota, olbrzymie kałuże przez które musieliśmy się przeprawić, ugrzęźnięcia w błocie. Niektórzy zaliczyli zjazd na tyłku… Wyglądaliśmy jak siedem nieszczęść, upaprani błotem, ale za to wszystkim humory dopisywały i nikt nie marudził. Pomimo licznych „niespodzianek” porządkowaliśmy szlak turystyczny zbierając śmieci pozostawione przez bezmyślnych turystów. Zebraliśmy 5 małych worków i jeden duży - całkiem sporo. Zeszliśmy do Amfiteatru, gdzie każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Odbyły się także konkursy: wiedzy krajoznawczej i ekologicznej, a także konkurs niespodzianka, w którym losowano numerki rozdane uprzednio dzieciom. Można było zdobyć mazaki, plecaki,  kredki itp. Uczeń klasy V Kacper Holicz w powiatowym konkursie krajoznawczym zajął I miejsce, natomiast uczennica kl. V Dominika Mazurek w powiatowym konkursie z wiedzy ekologicznej i ochrony środowiska zajęła III miejsce.

Natomiast jako SZKOLNE KOŁO KRAJOZNAWCZO – TURYSTYCZNE POWIATU ŻYWIECKIEGO 2013/2014 zajęliśmy III miejsce i otrzymaliśmy czek na 250 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na wycieczkę już w październiku. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy autokarem do swoich domów.

mgr B. Majdak opiekun SKKT

Nasza szkoła laureatem konkursu regionalnego

Szkoła Podstawowa im. Obrońców Węgierskiej Górki w Węgierskiej Górce ZOSTAŁA LAUREATEM zdobywając III MIEJSCE w V edycji Wojewódzkiego Konkursu "Edukacja regionalna w szkole"  „Proszę was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…"- Jan Paweł II, którego organizatorami są Wojewoda Śląski oraz Śląski Kurator Oświaty.

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do wojewódzkiego konkursu edukacja regionalna w szkole. Jego celem jest rozwijanie postawy poszanowania dziedzictwa kulturowego regionu, pogłębianie więzi z regionem przez jego młodych mieszkańców, kształcenie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji i popularyzację dorobku poprzednich pokoleń.
Szkoła pomyślnie przeszła dwa etapy i jako jedyna w regionie zakwalifikowała się do kolejnej rundy zmagań konkursowych. 4 czerwca 2014 r. w Górnośląskim Parku Etnograficznym
w Chorzowie nastąpiło  rozstrzygnięcie etapu finałowego. Sześcioosobowa  reprezentacja uczniów naszej szkoły przystąpiła do bezpośredniej rywalizacji z innymi drużynami, podczas której uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą o odmianach stroju śląskiego, Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz znajomością pomników Zygmunta Brachmańskiego, tzw. „śląskich” filmów Kazimierza Kutza, muzyki Wojciecha Kilara w filmach Kutza (oraz jego pozostałej twórczości). Mieli także przygotować i zaprezentować piosenkę z naszego regonu z popisem solowym na tradycyjnym instrumencie. Kolejnym zadaniem były „Artystyczne impresje”, polegały one na rysowaniu wylosowanego obiektu znajdującego się na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Nasz zespół świetnie poradził sobie z zadaniami, a także dodatkowo został wybrany przez jury  do zaprezentowania swojego utworu  podczas wręczania nagród.

mgr Bożena Majdak

Informacje o konkursie na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach:

http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=News&menuItemId=435&news=5272&number=1

http://www.kuratorium.katowice.pl/?page=EventPage&eventId=509