Wolontariat

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU w pierwszym semestrze 2018/19

WOLONTARIAT na dobre zagościł w naszej szkole. Pomagamy potrzebującym, uwrażliwiamy uczniów na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka. Informacje o działaniach systematycznie zamieszczane były na stronie internetowej szkoły.

DZIAŁANIA:

– w październiku zorganizowaliśmy akcję na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Żywcu „POMÓŻMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ ”PODAJ ŁAPĘ – POMÓŻ” Zbieraliśmy karmy dla psów i kotów i wszystko to co potrzebne jest podopiecznym schroniska w przetrwaniu zimy. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem

i zaangażowaniem dzieci i rodziców. Zorganizowano także dzień malowanki –na korytarzu na piętrze wystawiono stoliki z kredkami i malowankami piesków i kotów. Chętni uczniowie na każdej przerwie mgli je pokolorować.

W wyniku akcji zebrano: razem - 132,136 kg karmy dla psów i kotów

1. 100,045 kg karmy dla psów ( w tym 62,700 kg suchej, mokrej35,020kg przekąski 2,320 kg.)

2. 32,091 kg karmy dla kotów( w tym22kg suchej, 6,785kg mokrej, przekąski kocie 3,306 kg)

3. 34 koce, 2 materace, 17 kołder , 6 karimat, 2 chodniki, 26 poduszek, 4 jaśki, 19 poszew, 9 ścierek, 13 ręczników, 3 prześcieradła

4. 3 miski, 3 szczotki, 5 szelek i 4 smycze, 2 obroże

5. Ubranko dla psa +2 pary butki antypoślizgowe, 3zabawki

6. Drapak dla kota

7. 5 kg żwirek dla kota

W sobotę 18 listopada siedmiu uczniów w dniu wolnym od nauki - sobotę (z klas 4- 8: Jola, Patrycja, Julka, Igor, Zosia, Kinga, Kuba), wraz z opiekunem p. Bożeną Majdak dostarczyli dary do Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu.

- W listopadzie nasza szkoła przyłączyła się do AKCJI CHARYTATYWNEJ dla Polaków mieszkających na Kresach (Wilno, Grodno, Lwów) „100-lecie Niepodległości – Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”

Akcja oparta była na idei charytatywnej i patriotycznej, polegała na zbiórce artykułów żywnościowych, słodyczy i artykułów szkolnych. Wszystkie dary zapakowane w 27 pudłach kartonowych zaklejonych i opisanych przekazano w dniu 6 listopada 2018r. do Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku Białej, która była współorganizatorem akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Patriotyczne ,,Kresy’’ w Częstochowie.

Nasza szkoła zebrała najwięcej darów i w dowód uznania opiekun szkolnego koła został zaproszony do wyjazdu na Litwę i uczestniczenia w przekazaniu tych darów. Święty Mikołaj słodycze, maskotki i artykuły szkolne przekazał polskim dzieciom ze szkół na WILEŃSZCZYŹNIE w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach i Pakienie.

- POMAGAMY DZIECIOM Z AFRYKI

W grudniu 2018 roku zorganizowaliśmy KIERMASZ ŚWIĄTECZNY z którego cały dochód przeznaczony był na ratowanie życia i zdrowia dzieci w Afryce. Wykonywaliśmy ozdoby świąteczne z różnych materiałów, które sprzedawaliśmy na kiermaszu.

Akcja cieszyła się dużym powodzeniem a rezultatem było przekazanie 818 zł do UNICEF Polska-Ratowanie Życia Dzieci kod akcji:1009

Za tę kwotę zakupiliśmy:

 • 58 opakowań pasty terapeutycznej dla dwójki niedożywionych dzieci – terapia miesięczna
 • 12 000 tabletek uzdatniających wodę. Każda to czyste 5 litrów wody
 • dwa pilnej potrzeby zestawy sanitarne ( mydło, wiadro, tabletki oczyszczające wodę, odzież, latarki)

- ogólnopolska akcji „Góra Grosza" organizowanej we wszystkich szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Celem akcji było zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie uczniom, że nawet najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety w tak dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

W ramach akcji „Góra grosza" udało nam się zebrać 2298 monet, co w przeliczeniu na złotówki dało kwotę 94,89zł.

Opiekun mgr Bożena Majdak

RATUJEMY ŻYCIE I ZDROWIE DZIECI W AFRYCE

WOLONTARIAT na dobre zagościł w naszej szkole. Pomagamy potrzebującym, uwrażliwiamy uczniów na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka.

W grudniu 2018 roku zorganizowaliśmy KIERMASZ ŚWIĄTECZNY, z którego cały dochód przeznaczony był na ratowanie życia i zdrowia dzieci w Afryce.

Do przedsięwzięcia przygotowywaliśmy się już od miesiąca, po lekcjach wykonywaliśmy ozdoby świąteczne z różnych materiałów jak szyszki, siano, suszone owoce, masa solna, filc itp. Powstawały przepiękne ozdoby, które sprzedawaliśmy na kiermaszu. Było także ciasto, które starsi uczniowie sami upiekli, aby pomóc potrzebującym dzieciom z Afryki.

Akcja cieszyła się dużym powodzeniem a rezultatem było przekazanie 818 zł do UNICEF Polska-Ratowanie Życia Dzieci kod akcji:1009

Za tę kwotę zakupiliśmy:

 • 58 opakowań pasty terapeutycznej dla dwójki niedożywionych dzieci – terapia miesięczna
 • 12 000 tabletek uzdatniających wodę. Każda to czyste 5 litrów wody
 • dwa pilnej potrzeby zestawy sanitarne (mydło, wiadro, tabletki oczyszczające wodę, odzież, latarki)

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM WSPIERAJACYM AKCJĘ, a w szczególności mamie Kingi Kupczak z VI b za własnoręcznie uszyte i przekazane ozdoby na akcję

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu mgr B. Majdak

 

Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach

Szkoła Podstawowa w Węgierskiej Górce przyłączyła się do AKCJI CHARYTATYWNEJ dla Polaków mieszkających na Kresach (Wilno, Grodno, Lwów). W dniach 30, 31 października i 5 listopada w szkole zbieraliśmy dary.

Akcja oparta była na idei charytatywnej i patriotycznej, polegała na zbiórce artykułów żywnościowych, słodyczy i artykułów szkolnych. Artykułami żywnościowymi obdarowani będą Polacy mieszkający w gminie Jaszuny i Mickuny oraz parafianie w Nowej Wilejce na Wileńszczyźnie.

Święty Mikołaj słodycze, maskotki i artykuły szkolne przekaże polskim dzieciom: na LITWIE : polskie szkoły w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach i Pakienie na BIAŁORUSI: polskie szkoły w Lidzie, Wołkowyjsku, Oszmianie, Ostrowcu i w Grodnie na UKRAINIE: polska szkoła w Stanisławowie i dzieci uczące się języka polskiego przy Katedrze Lwowskiej.

Wszystkie dary zapakowane w 27 pudłach kartonowych zaklejonych i opisanych przekazano w dniu 6 listopada 2018 r. do Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku Białej, która jest współorganizatorem akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu mgr Bożena Majdak

Pomagamy Polakom na Wschodzie

Z okazji 100-lecie Niepodległości – Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach Szkoła Podstawowa w Węgierskiej Górce przyłączyła się do AKCJI CHARYTATYWNEJ dla Polaków mieszkających na Kresach (Wilno, Grodno, Lwów).

W dniach 30, 31 października i 5 listopada w szkole zbieramy dary Akcja oparta jest na idei charytatywnej i patriotycznej, polegać będzie na zbiórce artykułów żywnościowych, słodyczy i na zbiórce artykułów szkolnych. Artykułami żywnościowymi chcemy obdarzyć Polaków mieszkających w gminach Jaszuny i w gminie Mickuny oraz parafian w Nowej Wilejce na Wileńszczyźnie.

Święty Mikołaj słodycze, maskotki i artykuły szkolne przekaże polskim dzieciom:

 • na LITWIE (Wilno): polskie szkoły w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach i Pakienie
 • na BIAŁORUSI (Grodno): polskie szkoły w Lidzie, Wołkowyjsku, Oszmianie, Ostrowcu i w Grodnie
 • na UKRAINIE (Lwów): polska szkoła w Stanisławowie i dzieci uczące się języka polskiego przy Katedrze Lwowskiej
 • Dary zostaną 6 listopada przewiezione do Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku Białej, która jest współorganizatorem akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Patriotyczne ,,Kresy’’ w Częstochowie.

  PROSIMY O WSPARCIE

  Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu mgr Bożena Majdak

Wolontariat w szkole

W Szkole Podstawowej im. Obrońców Węgierskiej Górki w Węgierskiej Górce działający KLUB WOLONTARIATU wraz z opiekunem P. mgr Bożeną Majdak po raz kolejny ogłosił i przeprowadził w dniach 22 -25 października akcję pt.” POMÓŻ ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ- PODAJ ŁAPĘ”.

Akcja cieszyła się dużym powodzeniem i zaangażowaniem dzieci i rodziców. W tych dniach podobizny czworonogów w wykonaniu dzieci zdobiły korytarze naszej szkoły, zorganizowano także dzień malowanki – na korytarzu na piętrze wystawiono stoliki z kredkami i malowankami piesków i kotów. Chętni uczniowie na każdej przerwie mgli je pokolorować.

Od poniedziałku do czwartku zbierano karmę suchą i mokrą dla psów i kotów, koce, pledy, materace, poszwy, poszewki, prześcieradła, ręczniki, smycze, miski, czyli wszystko co potrzebne jest podopiecznym Schroniska.

W wyniku akcji zebrano: razem - 132,136 kg karmy dla psów i kotów

1. 100,045 kg karmy dla psów (w tym 62,700 kg suchej, mokrej35,020kg przekąski 2,320 kg).

2. 32,091 kg karmy dla kotów (w tym22kg suchej, 6,785kg mokrej, przekąski kocie 3,306 kg).

3. 34 koce, 2 materace, 17 kołder , 6 karimat, 2 chodniki, 26 poduszek, 4 jaśki, 19 poszew, 9 ścierek, 13 ręczników, 3 prześcieradła.

4. 3 miski, 3 szczotki, 5 szelek i 4 smycze, 2 obroże.

5. Ubranko dla psa + 2 pary butki antypoślizgowe, 3 zabawki.

6. Drapak dla kota.

7. 5 kg żwirek dla kota.

W sobotę 18 listopada siedmioro uczniów (z klas 4- 8: Jola, Patrycja, Julka, Igor, Zosia, Kinga, Kuba), wraz z opiekunem p. Bożeną Majdak dostarczyli dary do Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM!

Szczególne podziękowania Panu Janowi Krzusowi oraz Grzegorzowi Cieślawskiemu za zaangażowanie w akcję oraz przewiezienie darów własnymi samochodami w swoim wolnym czasie do Schroniska w Żywcu.

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu mgr Bożena Majdak

Więcej artykułów…