Herbaciarnia Literacka

Herbaciarnia Literacka na stronie gimnazjum

Debata Oksfordzka „Tylko kobiety mogą zmienić świat na lepsze”

Mieszkańcy naszej niewielkiej miejscowości mieli okazję wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu. Za sprawą Rady Upowszechniania i Promocji Nauki działającej przy Polskiej Akademii Nauk w Szkole Podstawowej w Węgierskiej Górce odbyła się prawdziwa Debata Oksfordzka. Już kilka tygodni wcześniej w klasach starszych odbyły się lekcje na temat debaty. Wprawne oczy nauczycieli wyłapały uczniów o retorskich umiejętnościach. Potem ci młodzi, zdolni ludzie spędzali w szkole długie popołudnia, a nawet wieczory opracowując argumenty za i przeciw tezie, która brzmiała „Tylko kobiety mogą zmienić świat na lepsze”. Aż wreszcie 10 grudnia 2018 roku społeczność lokalna spotkała się na auli, by wysłuchać mówców i wziąć udział w dyskusji.

Impreza odbywała się pod szyldem cyklicznego wydarzenia zwanego Herbaciarnia Literacka i rozpoczęła się etiudą teatralną nawiązującą do roli kobiet i mężczyzn we współczesnym świecie. Potem zasady prowadzenia debaty oksfordzkiej przedstawił absolwent naszej szkoły i znawca tematu Karol Mocek. Karol został również poproszony o pełnienie roli marszałka. Po krótkim wstępie rozpoczęła się debata. Młodzież z zaangażowaniem prezentowała swoje argumenty, a publiczność reagowała żywiołowo.

Głos podsumowania padł z ust dr Roberta W. Mysłajka, który był opiekunem naszej debaty z ramienia RUPN. Doktor Mysłajek w naukowy, a jednocześnie żartobliwy sposób przekonywał, że najlepsze efekty w zmienianiu świata na lepsze opierają się na współpracy. Zaprezentował przykłady duetów damsko – męskich, które miały duży i pozytywny wpływ na dzieje ludzkości. Wykład doktora Mysłajka był też okazją do zastanowienia się nad głosowaniem na najlepszego mówcę i stronę debaty. Jak się okazało z druzgocącą przewagą wygrała strona propozycji, a mówcą debaty została Iga Kurowska.

W czasie trwania spotkania odbywały się jednocześnie zajęcia dla dzieci młodszych na temat praw i obowiązków.

Uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni, szczególnie, że mogli uczestniczyć w takiej debacie po raz pierwszy w życiu.

Ula Figura

Baby, ach te baby!

Zaangażowana artystycznie i społecznie

ekipa ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce

zaprasza wszystkie dziewczynki, dziewczyny,

• kobiety,

• damy,

• laseczki,

• babeczki,

• gospodynie domowe,

• kobiety sukcesu,

• kury domowe

• oraz przedstawicieli płci przeciwnej

na spotkanie z cyklu Herbaciarnia Literacka, które odbędzie się 8 marca 2018 roku o godzinie 17.00 w auli naszej szkoły.

W programie:

- "Baby, ach te baby" - występ dzieciaków ze szkolnej świetlicy;

- "Kobiety z pasją" - spotkanie z Agnieszką i Małgosią Tlałką, bohaterkami z Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu oraz programu telewizyjnego "The Wall"

W czasie spotkania będzie możliwość zakupienia gadżetów, z których dochód przeznaczony zostanie na rzecz dzieci z niepełnosprawnością z terenu Żywiecczyzny.

WSTĘP WOLNY!

Urszula Figura

JELEŃ NALEŻY SIĘ KAŻDEMU!?

Kolejne spotkanie z cyklu Herbaciarnia Literacka za nami. Wieczór obfitował w wiele doznań artystycznych, kulturalnych i kulinarnych. Gość specjalny Pan Michał Figura przybliżył zebranym zwyczaje rodzinne wilków, a zespół ALOHA4 umilił wieczór dżwiękami ukulele. Uczniowie zaprezentowali się wspaniale, zarówno stali bywalcy sceny jak i debiutanci. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania...

Kamila Pawlus

Jeleń należy się każdemu?!

Szkolna Grupa Teatralna

Maska

zaprasza na spotkanie z cyklu

Herbaciarnia Literacka

zatytułowane

„Jeleń należy się każdemu?!”

W programie:

- „Jeleń” – występ SGT Maska;

- gość specjalny: Michał Figura - przyrodnik, tropiciel drapieżników, miłośnik beskidzkiej przyrody;

- „Niezły bigos! – myśliwski! – występ SGT Bez Maski;

- AL.(OH)4 – występ grupy artystycznej z Zespołu szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu;

- Zagadki, konkursy, poczęstunek.

16.11.2017 tj. czwartek godz. 17.00

Wstęp wolny!