Sukces młodych geografów

Sukcesem dla uczniów naszej szkoły zakończył się Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Geografii organizowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty.

Laureatem tegorocznego konkursu został uczeń klasy VII b Szymon Golec, a finalistką uczennica również z klasy VII b Anna Pawlus.

Konkurs polega na rozwiązywaniu testu pisemnego wielozadaniowego. Opiera się na materiałach źródłowych graficznych takich jak mapa, wykres, schemat, rysunek oraz statystycznych i tekstowych. Ponadto do każdego z trzech etapów obowiązywała literatura dodatkowa, która stanowiła rozszerzenie treści podstawy programowej. Stopień trzeci jak jednomyślnie stwierdzili uczniowie był trudny, między innymi ze względu na zakres materiału, który obejmował klasę ósmą. Mieli więc sporo pracy w czasie ferii zimowych.

Szymon wykazał się dużymi umiejętnościami i szeroką wiedzą geograficzną, dzięki którym uzyskał tytuł laureata. Podobnie Ania, która została finalistką. Cieszymy się z ich sukcesów i życzymy dalszych już w klasie ósmej.

Jolanta Lubos

A co o konkursie sądzi jego uczestniczka?

W konkursie z geografii wzięłam udział nie myśląc zbytnio o tym, czy coś szczególnego osiągnę, tym bardziej, że widziałam na ćwiczeniach przed etapem szkolnym poziom wiedzy ósmoklasistów. Nie liczyłam na to, że przejdę dalej. Kiedy dowiedziałam się, że przeszłam etap szkolny, bardzo się ucieszyłam, bo ten konkurs sprawił mi trochę trudności. Byłam naprawdę bardzo zadowolona ze swojego wyniku. Rejonowy był jak dla mnie o wiele łatwiejszy, a pytania bardziej mi odpowiadały i były na tematy, którymi się interesuję. Gdy dowiedziałam się, że przeszłam jeszcze dalej, pomyślałam, że nie muszę mieć nie wiadomo ile punktów, bo to i tak wielkie osiągnięcie dostać się tak daleko. Po ostatnim etapie - wojewódzkim - który był dla mnie najtrudniejszym że wszystkich etapów, naprawdę nie myślałam, że zostanę choćby finalistką i uzyskam 30% punktów. Kiedy mama otrzymała telefon od Pana Dyrektora, że zdobyłam 36 punktów na 60, bardzo się ucieszyłam. Szybko przeliczyłam, ile to procent. Było równo 60%. Jestem naprawdę bardzo zadowolona z takiego osiągnięcia. Gratuluję mojemu koledze jeszcze lepszego wyniku - ponad 90% punktów i tytułu Laureata :)

Anna Pawlus