Przykłady dobrej praktyki

Czerwony Kapturek w języku angielskim!

Kilkoro uczniów klas trzecich gimnazjum, a mianowicie: Aleksandra Worek, Kinga Wolny, Emilia Foerster, Julia Majdak, Oliwia Kuś, Julia Bogdał i Tomasz Krzus zaprosili uczniów klas 1- 4 na wyjątkową lekcję w języku angielskim. Przedstawili oni znaną wszystkim bajkę pod tytułem "Czerwony Kapturek", która ukazana w nowej odsłonie zachwyciła i wzbudziła wiele emocji wśród widzów. Gratulujemy świetnego pomysłu!

Uczniom w przygotowaniach pomagały pani mgr Katarzyna Gaweł - Biegun i pani mgr Urszula Figura.

Kolejne występy dla przedszkolaków. Zapraszamy!

Kamila Pawlus

Belfer potrafi?

Pewnie, że tak! To już druga edycja warsztatów, podczas których nauczyciele przygotowywali „dzieła” na szkolny piknik. Jak widać, bardzo się starali:) – z nadzieją, że ich wytwory znajdą nabywców i w ten sposób zasilą konto Rady Rodziców.

O pszczołach i miodzie w klasie IIb

Czy wiecie, że:

z inicjatywy Słowenii 20 maja został ustanowiony przez ONZ Światowym Dniem Pszczół?

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę ze znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności. Gdyby nie te owady, nie mielibyśmy wielu owoców i warzyw, zaś w przypadku innych roślin plony byłyby o wiele niższe. Nasze życie w dużej mierze zależne jest od pszczół, około 30% tego co pojawia się na naszych talerzach to dobrodziejstwo pochodzące od pszczół. W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a ich praca szacowana jest na kwotę 4 mld złotych rocznie. Niestety pszczołom zagraża ekologiczna katastrofa, gdyż stosowanie w rolnictwie pestycydów zabija te owady.

W klasie IIb ostatnio dużo mówiliśmy o pszczołach i dobrodziejstwie, które nam dają: miód, propolis, pyłek, mleczko pszczele… I o tym, że zapylają kwiaty. A dzięki uprzejmości pszczelarza Pana Czesława Kupczaka mogliśmy zobaczyć akcesoria, którymi posługuje się w swojej pracy i popróbować pysznego miodu z jego pasieki.

DZIĘKUJEMY Panu Czesławowi za pyszny miodek i przygotowanie ciekawej lekcji!

Lucyna Kurtyka

V Dzień Regionalny

W dniu 24 kwietnia2018r. w Szkole Podstawowej w Węgierskiej Górce odbył się V Dzień Regionalny połączony z projektem edukacyjnym z wiedzy o społeczeństwie, który realizowały klasy II gimnazjum. Podczas Dnia Regionalnego ze swoim góralskim repertuarem wystąpiły dzieci z naszej szkoły, uzdolnione zarówno muzycznie jak i wokalnie. Była to tzw. "Kuźnia talentów". Na zakończenie wystąpiła Kapela Góralska "BARABY", członkowie tej kapeli to nasi byli uczniowie którzy, zgodzili się zagrać dla nas, pomimo bardzo napiętego harmonogramu. Po koncercie zaproszeni goście udali się na regionalny obiad. Wszyscy uczniowie mieli możliwość degustacji takich potraw jak: bukty drożdżowe, makowce, serniki i inne słodkości oraz chleb ze smalcem, drożdżowe paszteciki z grzybami i najróżniejsze sery owcze np. oscypki. Impreza się udała co widać na załączonych zdjęciach. Do następnego.

Przygotowała mgr Anna Kąkol

Pokój zagadek w piętnastce.

W klasie VIIa odbyła się niecodzienna lekcja języka polskiego. Uczniowie pełni zaangażowania krok po kroku rozwiązywali tajemnicę zaginięcia Skawińskiego, bohatera noweli „Latarnik” Henryka Sienkiewicza.

Gra rozpoczęła się już w drzwiach sali, tam kolorowe kartoniki podzieliły ich na cztery grupy. Przy stanowiskach przydzielonych poszczególnym grupom uczniowie mieli za zadanie określić tożsamość Skawińskiego, wyjawić jego najskrytsze sekrety, odkryć demony przeszłości, by ostatecznie, poznawszy koleje losu bohatera literackiego, odnaleźć klucz do wyjścia z sali.

W trakcie pracy odnajdywali ukryte przez nauczyciela w sali (na tablicy, przy oknach, między książkami, w półkach) zagadki, rebusy, krzyżówki. Mieli za zadanie uszeregować je w odpowiedniej kolejności oraz zredagować CV bohatera.

Dzięki tym zadaniom wszyscy wykorzystali informacje zaczerpnięte z lektury, odkryli symbolikę latarni, powtórzyli zasady redagowania CV, korzystali z różnorodnych instrukcji, praktycznie wykorzystywali umiejętność odczytywania informacji z mapek, świetnie łączyli fakty.

Zabawa była przednia, emocje sięgały zenitu na tyle, że nikt nie słyszał dzwonka na przerwę, zatem i na nią nie wyszedł. Oby więcej takiej nauki!

Anita Skrzypek

Więcej artykułów…