Prawdopodobnie … największy szkolny sad owocowy w Polsce

O tym projekcie nie będziemy mogli zapomnieć przez następne kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Będą nam o nim szeptać drzewa owocowe. I to jest właśnie w nim najpiękniejsze.
Od kwietnia do listopada 2022 roku Szkoła Podstawowa w Węgierskiej Górce realizowała projekt „Dobro OWOCuje!” dofinansowany w ramach programu Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój S.A. – edycja 2022.
Śmiemy twierdzić, że w ramach tego projektu posadziliśmy największy szkolny sad w okolicy, jeśli nie w Polsce. Aż 120 drzewek owocowych: jabłoni, grusz, śliw, czereśni, wiśni, a nawet brzoskwiń zostało posadzonych przez uczniów i mieszkańców gminy. Ponadto za szkołą powstała piękna łąka kwietna, która zakwitła latem feerią barw i kwitła, aż do pierwszych śniegów. A pod płotem znalazły miejsce sadzonki malin.
W słoneczne wiosenne dni prowadziliśmy zajęcia w terenie, w czasie których dzieci i młodzież mogły nauczyć się jak cenne są sady i łąki kwietne, jak siać i sadzić, a niektórzy dowiedzieli się czym jest sztychówka i jak jej używać. Przyniosło to młodemu pokoleniu wielką frajdę, ale chyba jeszcze więcej zabawy było w szkolnej kuchni.
W ramach projektu prowadziliśmy bowiem zajęcia kulinarne. Tego nie mógł przewidzieć nawet Robert Makłowicz. Chętnych było tak wielu, że zajęcia, które miały skończyć się we wrześniu, trwają nadal i pewnie nie skończą się w tym roku. Hitem okazała się szarlotka według przepisu cioci Helenki. Pyszna i prosta do zrobienia, a przede wszystkim bardzo szybka w konsumpcji. Jednak robiliśmy też ciasta ucierane pod owoce, kruche, drożdżowe, owoce pod kruszonką, soki, musy, sałatki owocowe, kisiele owocowe, uczyliśmy się jak zaprawiać owoce. W ramach projektu odbyły się dwie duże imprezy: Uroczyste Otwarcie Sadu połączone z przedstawieniem „Jesteśmy jak drzewa” oraz Herbaciarnia Literacka z przedstawieniem „Jabłoń” i fotorelacją z przebiegu projektu. Ta ostatni impreza, była cudowną lekcją ogrodnictwa, bo nasz gość Wojciech Kaleta, ogrodnik z pasji i profesji, zdradził nam parę tajemnic ogrodowych. A goście mieli okazję zasmakować wypieków przygotowanych przez dzieci i młodzież, w ramach zajęć kulinarnych.
Nasz sad i łąka mają służyć społeczności lokalnej, dlatego, każdy kto w kulturalny sposób będzie chciał zebrać owoce czy kwiaty, bez niszczenia drzewek i łamania gałęzi, będzie u nas miło widziany. Naszym marzeniem jest, by sad służył uczniom nie tylko owocami, ale także miejscem do nauki, spotkań, odpoczynku. Chcemy, by szkolne kucharki mogły przygotowywać kompoty, ryż z jabłkami i inne przysmaki. Dlatego z niecierpliwością czekamy na wiosnę, by zobaczyć jak drzewa będą wzrastać dla przyszłych pokoleń.
Na stronie internetowej naszej szkoły, będzie można znaleźć wykorzystywane przez nas przepisy na wypieki i przetwory z owoców.
Dziękujemy wszystkim partnerom naszego projektu, osobom zaangażowanym w prowadzenie zajęć i organizacje imprez. A szczególnie dziękujemy firmie Żywiec Zdrój, dzięki której nasza szkoła i społeczność może uczestniczyć w niesamowitych spotkaniach i tworzyć tak niesamowite rzeczy, jak chociażby nasz sad.

Ula Figura

images/dobro-owocuje-2022-23/800_1 (1).jpegimages/dobro-owocuje-2022-23/800_1 (2).jpegimages/dobro-owocuje-2022-23/800_1 (3).jpegimages/dobro-owocuje-2022-23/800_1 (4).JPGimages/dobro-owocuje-2022-23/800_1 (5).jpgimages/dobro-owocuje-2022-23/800_1 (6).jpg