Z wizytą w teatrze

Spektakl „Zakazane dzieci” w Teatrze Lalek Banialuka – 5 października 2022 r.

Kim są tytułowe „zakazane dzieci”? To pytanie zadaliśmy sobie po obejrzeniu spektaklu w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Czy to dziewczynki i chłopcy, którym na coś nie pozwolono, których do czegoś nie dopuszczono, którym postawiono mnóstwo zakazów? Czy to dzieci, do których ktoś lub coś broni dostępu? Tak, to młodzi ludzie obciążeni wieloma nakazami, pozbawieni szacunku, niezależności i miłości. Przygotowywani, a właściwie trenowani, do tworzenia okrutnych systemów opartych na agresji, gniewie i obojętności.
Spektakl wymagający i gorzko mówiący o ludziach, którzy zapominają, że jeśli nie okażą dzieciom miłości, to one kiedyś skrzywdzą siebie poczuciem niższości i wstydem lub zaatakują innych. To spektakl przypominający troskę mądrego doktora Korczaka o dzieci i ich prawa.

Aleksandra Ankianiec

images/banialuka-2022/800_1.jpgimages/banialuka-2022/800_2.jpg